Světlo je svobodomyslné

Je mu úplně jedno, čím ho obalíme, ono si stejně září z designové minimalistické lampy jako z realistické opičí figury. Nám už to tak úplně jedno není. Je fakt, že když zvolíme svítidlo dobře, velice pozvedneme celkové vyznění bytu.

Barvy ano

Podobně jako nábytek a další vybavení, i svítidla objevila barvy. Spíš barvičky, sladké i jemné, bonbonové i elegantní. Mohou vám zpříjemnit ráno nebo rozzářit střízlivé módně šedě vyznívající ladění interiéru. Ne mohou, musí, protože šedá je sice velice diktující, ale má ráda tu barevnou opozici, zakládá si na ní. Jaké jsou barvy? Třeba takové?

04-battery-lamp-new-colours-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ano, tohle jsou nové barevné odstíny pro tuto sezonu, jak je pro svoji slavnou lampu Battery zvolila značka Kartell. Navrhl ji Feruccio Laviani (autor neméně slavné lampy Fly) a k výrazným barvám přidal pro Battery i čistou křišťálovou podobu. A tak to chodí se vším. Můžete si vybrat barvu i neutrál, moderní plast i křišťálový klasický lustr, realisticky vyvedená svítivá zvířátka i fantazijní geometrické tvary. V romantických lustrech z benátského skla jsou ovšem zcela současné diody a romantika se často zasadí do otlučeného hodně syrového prostředí.

Jindy je lustrem sama žárovka nebo jejich houf, jindy rovnou lampa v podobě stínidla a žárovky chybí a nahradí ji křehké foukané skleněné figurky, které jsou prozářené světelným zdrojem vedle. Máme tu podle toho, co představil milánský veletrh Euroluce, období, které je nesmírně tolerantní a které vám vzkazuje: Sviťte si, čím chcete.

Elegance a modernost

Některé značky dokáží prezentovat svoje výrobky komplexně. Mistrem ve vytvoření
kompozice je třeba Walter Knoll (první foto s barevnými koulemi), Molteni, ale hlavně Minotti, kde jsou lampy promyšleně umisťovány a dotvářejí velmi významně charakter bytu.

Mléčné sklo, kov, průzračnost, solidnost, to jsou u svítidel stálice, kterými nikdy nic nezkazíte, ale úplně stejně můžete vkládat malé zdroje světla rovnou do nábytku.

Anebo si pořiďte ty nejnovější lampy – nelampy, které teprve po rozsvícení vyplní prostor, nebo jako stín na stěně vytvoří tvar. Jsou zábavné.

Text: Vladimíra Storchová
Foto: Euroluce Milano

27.10.2015 4:37

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist