Světlo jako hlavní tvůrce

Jedním z hlavních tvůrců atmosféry v obytném interiéru jsou bezesporu světla, tedy potažmo jejich zdroje. A vlastně se nejedná ani tak o „světlo jako takové“, jako o jeho barvu. Čistě bílé světlo nikdy nevytvoří intimní atmosféru a naopak světlo tlumené bude vždy asociovat cosi smyslného a nebo alespoň vědomí stimulujícího tímto směrem.

112520-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Obytný interiér je přirozeně hlavně o uspokojení základních potřeb typu mít kam hlavu složit, následně kde rozvíjet i další parciální potřeby vyplívající z povahy člověka jako sociálního tvora. Tohle všechno bychom mohli vnímat jako záležitosti čistě praktické, bez kterých se není možné obejít asi jako lidově řečeno bez vody a krajíce chleba. V tomto smyslu pak skutečně platí, že kdo má židli, ten tedy bydlí. Pokud ale předpokládáme, že onu židli už všichni mají, pak nás tedy nezajímá, zda li bydlí, to je hotová věc, nýbrž jak to dělají.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Světlo jako hlavní tvůrce

V podstatě je možné uvažovat o interiéru, či o jeho tvorbě, jako čistě o záležitosti světel. Konec konců, úvahy tohoto typu jsou sice svým způsobem dnes tzv. módní, ale nejsou žádnou horkou novinkou. Interiéry, jejichž základním stavebním kamenem bylo světlo, jsou staré stejně jako stavitelské umění samo a jejich tzv. obliba se v nesčetných obměnách vrací v podobě různých módních vln. Takovou poslední a velmi mohutnou vlnkou bylo např. období funkcionalizmu, kdy se zejména u některých tvůrců objevovaly tendence předjímající následné minimalistický sloh a obytný interiér byl v podstatě prázdným prostorem zabydlovaný jen několika pečlivě vybranými zařizovacími předměty a – přirozeně oním světlem. Právě na něj se tvůrci spoléhali jako na nositele atmosféry. Kromě samotných zdrojů světla, které logicky přicházejí v úvahu až po té, co zmizí – zapadne přirozený zdroj – tedy slunce, byly a jsou jako regulátory atmosféry používány různé nástroje stínící techniky, přičemž jedním z nejúčinnějších jsou zcela obyčejné závěsy. Fungují jako stínítka u lamp. Stačí si jen představit holou bílou místnost, kam oknem dopadá ostré otupující sluneční světlo. A pak tutéž místnost při zatažených barevných závěsech s barvami např. oranžové a tmavě červené. Emocionální kvalita interiéru bude okamžitě jiná, jakoby stimulující k opojnému nicnedělání, k meditaci a poslední kapkou pak bude např. nějaká příjemná orientální hudba.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Intimní atmosféru generují ty barvy spektra, které vnímáme jako teplé, tedy červená, žlutá, oranžová, hnědá atd. Jejich „horkost“ vstoupí do interiéru v podobě emoce jako takové. Vzpomeňme např. mohutného účinku světla prostupujícího obrovskými barevnými okenními plochami v katedrálách, kde je emocionální vytržení přo modlitbách ještě podporováno hudbou.

Velmi zvláštní o podmaňujícího efektu je možné dosáhnout použitím hlubokých studených barev, např. modré, která se velmi dobře pojí s barvami teplými. Atraktivní je spojování třeba právě modré a hluboké červené, která je obecně vnímána jako úplný a někdy až kýčovitý archetyp oné intimity.

Zdroj světla jako artefakt
Zdroje světla jsou primárně lampy, lustry atd., potažmo pak okna a tedy slunce. Přirozený zdroj světla můžeme „editovat“ pomocí stínicí techniky, ale na artefakt jej nepovýšíme. Naopak umělé zdroje, a zejména v minimalistickém či jinak nikterak výrazně nábytkem zastavěním interiéru, je možné vnímat a používat jako nejen zdroje oné výše uvedené atmosféry, ale také současně jako skutečné artefakty. Funkce světla tedy bude dvojí. Jednak světlo oblékne interiér do požadované atmosféry – tedy do nějaké emocionální kvality a dál pak jeho zdroj bude fungovat jako dominantní zařizovací předmět, který na sebe strhne pozornost a stane tím, co určí pohledovou kvalitu místnosti. A pak už skutečně bude potřeba jen nějakou tu židli proto, abychom vyhověli onomu okřídlenému „kdo má židli, ten bydlí“.
Jaroslav Zákolanský

Foto firem Artemide, Luceplan , Foscarini

13.7.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist