Světlo jako artefakt, artefakt jako světlo

Proces zabydlování interiéru je svého druhu procesem jeho individualizace. Byt by měl odpovídat osobnosti svého uživatele, který si jej upraví „ku obrazu svému“. A rozhodující je pochopitelně způsob, jakým to provede. Zajímavým nástrojem jsou umělecké předměty, které mohou vedle toho sehrát ještě další, ryze praktickou roli.

124360-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Mnohofunkční zařizovací předměty jsou populární zejména v malometrážních bytech, kde např. sedačka dokáže být přes den kusem sedacího nábytku a večer či v noci se pak rozložením stává lůžkem. Pokud v bytě není dostatek místa na zřízení samostatné ložnice nebo koutu na spaní s pevným stabilním lůžkem, umí rozkládací pohovka takový problém vyřešit. Podobně mohou fungovat světelné zdroje.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Dvě role

Bez světel, tedy bez lamp či lustrů není možné plnohodnotně užívat obytný interiér, s tím asi bude každý souhlasit. Jejich pořízení je tedy svého druhu nutností. Světlo má schopnost vytvářet atmosféru a všichni s tím pracujeme, např. když se pokoušíme vytvořit „intimní atmosféru“. Stejným způsobem je ale možné pracovat se světlem a potažmo tedy s jeho zdroji při procesu onoho zabydlování, kdy se přece jedná rovněž o tvorbu nějakého „genia loci“, o tvorbu příjemného, tedy nějak stimulujícího, např. uklidňujícího prostřední.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Přirozeně, že není možné interiér obléknout pouze a jen do světla, byť příjemného či jakéhokoliv jiného, ale rozhodně je možné světlu v tomto procesu mnohem více důvěřovat, tedy více, než tomu bývá zvykem. A situace bude nebo je mnohem snazší, když se zdrojem takového světla stane lampa či lustr, jenž je současně artefaktem schopným plnit funkci svěřovanou do té doby např. plastikám nebo závěsným obrazům, zkrátka předmětů čistě „jen“ umělecké hodnoty. Jinými slovy, světelné zdroje s vysokou pohledovou kvalitou jsou polyfunkční nástroje s vynikající schopností vytvořit ono „zabydlení“, bez kterého by interiér zůstával neosobní a chladný.
Jaroslav Zákolanský
Foto firmy ModoLuce
3.5.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist