Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

shutterstock_637113652-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Z jakých barev a odstínů můžete vybírat

Dřevěné podlahy jsou k dispozici v těch nejlehčích světlých odstínech, přes přírodní bambusové žluté odstíny, až po ty nejhlubší mající ebenově černý nebo mahagonový nádech. Někdy tedy není rozhodně jednoduché správně si vybrat a zvolit pro vlastní domácnost ten pravý odstín. Mějte na paměti, že vždy byste měli vybírat podlahu podle aktuálních dekorů, které jsou na trhu nabízené, jděte s dobou a nechejte se inspirovat.

Jaká pravidla platí vždy

Podobně jak pohlížíme na holé zdi, jako na holé malířské plátno, se kterým se dá experimentovat, tvořit a dekorovat, tak je to i s holou podlahou, která si říká o zaplnění.  Tím, jakou vyberete do interiéru podlahu, nastavíte tón pro celý zbytek místnosti. V závislosti na množství přiváděného přirozeného světla do místnosti si můžete diktovat, zda vyberete podlahu tmavší, která místnost pocitově zmenší, či naopak. Světlá podlaha vytvoří iluzi většího prostoru a váš pokoj se rázem bude zdát větší.

Tradiční interiéry upřednostňují tmavou

Tradičně koncipované interiéry se pravděpodobně přikloní k tmavším dřevěným podlahám, zatímco ultra-moderní interiéry budou volit spíše mezi světlejšími odstíny, které podtrhnou elegantní linii a určité architektonické prvky interiéru. Vyberte si tedy i vy barvu dřevěné podlahy takovou, aby se dobře doplňovala s architektonickými detaily vašeho domova anebo naopak aby doplnila paletu barev interiéru v kontrastním duchu.

Barevná shoda podlahy a nábytku

Podlahy mohou barevně odpovídat také volbě skříní či většího nábytku umístěného v daném prostoru. Rozhodnete-li se pro tuto variantu, pomůže vám to sjednotit celkový vzhled místnosti, což podpoří příjemný pocit při obývání interiéru.

Tvrdost podlahy

U dřevěné podlahy  však nejde jen o barvu, důležitá je i tvrdost a kvalita dřeva. Do velmi zatěžovaných prostor se hodí jasan, buk, nebo dub  a do méně zatěžovaných zase jasan, borovice, olše či bříza. Zeptejte se proto vždy odborníka, zajistíte tak, že vám podlaha dlouho vydrží.

Než padne rozhodnutí

Předtím, než se rozhodnete pro světlou nebo tmavou podlahu, použijte tyto inspirativní myšlenky k posouzení vašeho interiéru i s přihlédnutím k volbě nábytku a zvolte styl designu vašeho obytného prostoru a jděte od toho. Vyberte si takovou podlahu, která odráží váš životní styl. Přejeme vám při výběru šťastnou ruku.

 

14.3.2023 7:47 | autor: Redakce | zdroj: Decoist, Hornbach, Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist