Švédská realitní firma koupila 164 bytů v Praze. Chce je pronajímat

Nastává soumrak bydlení ve vlastním. Většina Čechů už na ně nedosáhne. To si uvědomují i velké firmy, které se na pronájem bytů specializují.

shutterstock_677813641-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Češi rádi bydlí ve vlastním. Považuje se to i za potvrzení vyššího společenského statusu, protože nájemní bydlení většinou volí pouze nemajetní, kteří si vlastní bydlení nemohou dovolit. Na západ od nás je přitom trend opačný, například v sousedním Německu si pronajímá byt téměř polovina domácností, ve Švýcarsku dokonce 60 %, v Česku pouze 20 %. Podle rostoucích cen nemovitostí, jejichž následkem na vlastní bydlení nedosáhne stále větší skupina lidí, se dá očekávat, že u nás poroste zájem o nájemní bydlení i u movitějších skupin hlavně mladších ročníků.

O tom je ostatně přesvědčena švédská společnost Heimstaden, která je třetím největším hráčem na trhu s nájemním bydlením v Evropě. V loňském roce koupila firmu Residomo, která na Ostravsku spravuje téměř 44 tisíc bývalých bytů po OKD a letos na jaře v Plzni pořídila téměř 230 bytů, z nichž část hodlá pronajímat studentům.

Nyní v pražských Holešovicích zakoupila prvních 164 bytových jednotek ve výstavbě v rámci projektu Pergamenka od developerské společnosti FINEP, která pro Švédy byty dostaví. Tentokrát se soustředili na luxusní byty, které disponují i parkovacím stáním. K vybavení projektu patří také recepce, restaurace, kavárna i zázemí pro sport a odpočinek. Tedy nic obyčejného, ale nadstandard.

Nájemní bydlení pro majetné

K plnému užívání Heimstaden své první pražské byty nabídne na začátku roku 2024. Za pražské portfolio zaplatí švédská společnost téměř 1,2 miliardy korun. „Od svého vstupu do České republiky na začátku loňského roku deklaroval Heimstaden velkou chuť tady dál investovat. Hranici Moravskoslezského kraje jsme překročili už letos v březnu nákupem 226 bytů v Plzni. Teď se nám podařila i první akvizice v Praze,“ popisuje šéf akvizičního týmu pro Německo a střední a východní Evropu Stanislav Kubáček.

„Chceme být i nadále jedničkou na trhu s nájemním bydlením v Česku. Nejen velikostí našeho portfolia, ale i kvalitou a stabilitou námi poskytovaných služeb. Nabídnout nájemní bydlení zákazníkům v Praze byla od začátku naše velká ambice a jsem rád, že se nám podařila první investice,“ dodává Jan Rafaj, generální ředitel Heimstaden.

24.6.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist