Sváteční stůl – srdce vánoční pohody

Vánoce nejsou jen stromeček, dárky, ale k Vánocům neodmyslitelně patří i štědrovečerní večeře, která je ovlivněna zvyklostmi a tradicí. Slavnostní tabuli byla vždy věnována velká pozornost, kterou si vánoční stolování zaslouží jistě i dnes.

122283-1100x618.jpg Celá galerie 60 Zdroj: archiv redakce

Začínáme volbou ubrusu, který by měl být určitě sváteční. Mnozí z nás jistě zvolí ubrus s vánočním motivem.  Ze stejného materiálu, který ladí s ubrusem, připravíme ubrousky. U tak sváteční příležitosti, jako je štědrovečerní večeře zvolíme klidně i pracnější složení. Ale pokud neumíme skládat složité ornamenty, tak postačí ubrousek zlehka přeložit. Ať už je látkový či papírový, můžeme jej vložit do objímky a doplnit vhodnou vánoční ozdobou. Stejně nápadité může být i vyrobení a umístění jmenovek, přesto, že doma máme u stolu ustálený zasedací pořádek.

Vánoční dekorace- velká inspirativní fotogalerie

Příbory pak volíme podle toho, co budeme podávat za chody a jaké typy pokrmů jsme připravili. Pokud budeme mít i předkrm, založíme na stůl i příbory dezertní, dále založíme lžíci a popřípadě i příbor rybí. Ten můžeme nahradit dvěma masovými vidličkami. Moučníkem u vánočního stolu bude pravděpodobně drobné vánoční cukroví. To jíme rukou, ale každý by měl mít pro sebe k dispozici malý moučníkový talířek na odložení pečiva. V případě, že jako moučník budeme po večeři podávat dort, připravíme na stůl také moučníkovou vidličku. Ke konzumaci ovoce a ořechů budeme potřebovat louskáček, nůž a dezertní talířek, neboť jednou z nejrozšířenějších tradic, která se u nás stále dodržuje je krájení jablka. Pod talíře se často dávají také šupiny z kapra anebo zlaté penízky.

Příjemnou atmosféru stolu dotvoříme obvykle pomocí svícnůdekoracemi. Ty však musíme umístit tak, aby nepřekážely. Důležité je, aby si všichni u stolu mohli štědrovečerní večeři náležitě vychutnat bez jakéhokoli omezení.

Na slavnostní tabuli by neměla chybět ani květinová výzdoba. Na té si dáme zvlášť záležet. Vybírat můžeme mezi řezanými květinami, vánočními hvězdami a nejrůznějšími hotovými aranžmá. Výzdobu můžeme doplnit větvičkami jmelí anebo rozkvetlými barborkami.

Přesto, že barvou letošních Vánoc je fialová, neznamená to, že začnete běhat po obchodech a shánět veškerou vánoční dekoraci ve fialových barvách. Velmi dobře můžete vyladit ve vánočním stylu i takový interiér, kde jsou židle, stůl i skříně v černé barvě, vždyť právě tato barva se s fialovou velice dobře kombinuje. Tradičně ale nejvíce volí domácnosti pro vánoční výzdobu červenou a zelenou barvu, která je s vánocemi spojována už dlouhou řádku let.

Ať již zvolíte jakékoli barevné ladění anebo vyberete vánoční dekorace v moderním duchu, nikoli ty tradiční, přejeme vám, ať u vaší štědrovečerní tabule zavládne ta pravá slavnostní atmosféra, která se nejlépe vychutná uprostřed rodinného kruhu, s těmi, kdo jsou našemu srdci nejbližší.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, blog.styleestate.com, homedit.com

24.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist