Sutaškové dekorace nejen do bytu

Rádi se v bytě obklopujete originálními prvky, ve kterých se odráží vaše vlastní nápaditost? Sutaškování je nenáročnou technikou, jak si dozdobit nejen textilní prvky v obydlí.

Tvorbě se meze nekladou

Sutaškování je jednou z mnoha kreativních technik, které téměř upadly v zapomnění a v současnosti zažívají velký boom. Tato tvorba šitých prvků neklade nároky na schopnosti tvůrce a ani na drahé vybavení. Nezbytnou vlastností je však trpělivost. Sutaškování je o pečlivosti, detailním spojování a samozřejmě o nápaditosti.

Přestože se sutaškování věnují zejména tvůrci originálních šperků, možnosti této techniky jsou neomezené. A tak si můžete snadno vytvořit i jedinečný bytový doplněk, který bude dokonale ladit s celkovým interiérem. Textilní technika dává příležitost k tvorbě závaží na okraje ubrusu, hravé kroužky na ubrousky, impozantních dekorací na polštářky nebo úchytů ke stažení okenních závěsů.

Co si připravit k tvorbě

Nejpodstatnějším artefaktem pro tvorbu jsou samotné sutašky. Jedná se o úzké látkové prýmky, které známe zejména ze zdobení krojů. Oproti vlnkovaným lemovkám jsou sutašky rovné, hladké a saténově lesklé. Jejich nespornou výhodou je tvárnost a jednoduché prošívání. V obchodech s bižuterií a výtvarnými potřebami jsou dnes již k dostání sutašky v rozmanitém barevném provedení.

Výsledný prvek vzniká buď samotným sešíváním různobarevných sutašek, nebo je možné zakomponovat korálky, kovové komponenty a zajímavě žíhané kabošony. Pokud se rozhodnete pro všívání výrazných prvků, snažte se výsledný dojem podtrhnout volbou sutašek v doplňkových barvách.

K ruce si nezapomeňte připravit jehly různých délek a velikostí, špendlíky k přípravě vytvářeného tvaru a štípací kleště. Budete-li chtít pracovat s korálky a kabošonami, využijete speciální lepidlo na bižuterii. Sutašky můžete sešívat pomocí nití, odolnější jsou ale nylonové vlasce. Jejich výhodou je transparentnost a nemusíte tak řešit výběr nitě vhodné pro danou sutašku.

Prodívejte se na výrobu sutaškového šperku:

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, shutterstock.com, frontgate.com

28.4.2016 3:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist