Sušička prádla – moderní a úsporná pomocnice

Sušičky prádla – máme k nim stále podivnou nedůvěru. Jsou hlučné, někdy se říká, že poničí jemné tkaniny v prádle, a navíc jsou úplně zbytečné, spotřeba energie je přitom vysoká. Klasický proces sušení se šňůrou na balkoně nebo sušákem v předsíni je přece přirozenější. Je tomu ale opravdu tak? Technologie se vyvíjejí a jinak tomu není ani sušiček.

Oproti sušičkám, které jsme znali před deseti lety, jsou ty dnešní mnohem úspornější. Spotřebovávají zhruba poloviční množství energie a není problém pořídit sušičku z energetické třídy A.

Vše se děje díky tepelnému čerpadlu, které využívá na ohřev vzduchu teplo z okolí. Není proto problém sušit choulostivější prádlo, ale i polštáře nebo například sportovní obuv. Nižší spotřeba energie ale není jedinou výhodou dnešních sušiček. Ty totiž omezily díky inovacím i hluk, a to opět přibližně na polovinu.

Sušička prádla dokáže nahradit žehlení i praní

To ale není všechno. Díky sušičkám odpadá jedna velice nepříjemná povinnost – žehlit prádlo. To jistě mnohé hospodyňky uvítají s radostí. Disponují totiž napařovací žehlicí funkcí a prádlo tak vyžehlí bez jakékoliv námahy. Jen někdy je třeba prádlo mírně „dožehlit“, přesto je tato funkce obrovskou pomocí v domácnosti.

Jelikož zákon zakazující kouření v restauracích v naší zemi zatím není a nejspíš v nejbližší ani době ani nebude, využijete sušičku i v případě, kdy vám oblečení načichne kouřem. Nemusíte jej rovnou prát, stačí použít funkci Refresh. Kromě cigaretového kouře odstraní například i pach přepáleného oleje.

Výhodné sety

Pokud vás pozitiva sušiček přesvědčila k jejich nákupu, možná marně přemýšlíte, kam byste ji umístili. V menších bytech to může být problém, nicméně praktickým trendem je umístit sušičku na pračku, což by mohly zvládnout i dispozice menších koupelen.

Zařizujete-li domácnost, není nic lepšího než pořídit pračku se sušičkou přímo v setu. Nejenže ušetříte peníze, ale zároveň si budou oba spotřebiče navzájem přizpůsobené, proto například pračka vypere tak, aby neměla sušička prádla se sušením příliš práce. Spotřeba energie tak klesne ještě víc.

Sušička prádla a její typy

Na závěr rada, kterou sušičku vybrat. Pokud ji hodláte umístit do garáže nebo do koupelny s oknem, můžete sáhnout po ventilační sušičce. Pokud máte malou koupelnu nebo komoru, vyberte kondenzační sušičku, která odvede vlhký vzduch do speciální nádoby nebo přímo do odpadu.

Další informace a inspirace ve článku Pračka? Kam s ní?

Velká fotogalerie moderních interiérů


Martina Tlachová
Foto: appliancist.com, realsimple.com, sme.sk, stevesewandac.com, miele.ie

23.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist