Sušička prádla – konec žehlení v Čechách

Přestože jsou sušičky prádla na trhu stále ještě benjamínkem a vlastní je teprve 3 % domácností, představují neocenitelného pomocníka. Navíc podle odborníků až o sedmdesát procent snižují potřebu prádlo žehlit.

136703-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Kdo se rozhodne pro koupi sušičky prádla, má na výběr ze dvou možností. Bude se rozhodovat mezi sušičkou odtahovou a kondenzační. Přestože odtahové modely bývají lacinější, představuje jejich koupě nutnost vyvádět vlhký vzduch mimo místnost, což je spojeno se stavebními úpravami v bytě. Pro běžnou potřebu jsou tedy daleko praktičtější přístroje kondenzační. Mají tu výhodu, že je můžete postavit do kterékoliv místnosti v bytě, kde máte elektrickou zásuvku. Sušičky jsou relativně lehké a není problém je postavit i na pračku, ušetří se tak místo. Zkondenzovaná voda se shromažďuje v nádržce, kterou po sušení jednoduše vylijete. Některé sušičky nabízí i možnost odvádět vodu přímo do odpadu, což se hodí, pokud bude stát přímo v koupelně.

Jejich cena se přiblížila ceně praček, nejlevnější modely koupíte za ceny od 13 tisíc korun. Pokud máte doma takzvanou úzkou pračku s hloubkou 40 cm, můžete i k ní sušičku přikoupit, provedení „slim“ prodává Electrolux nebo AEG.

Kolik energie

Přestože se velká většina bílých domácích spotřebičů nabízí v energetické třídě A, u sušiček prádla to zatím neplatí. Ty nejlepší z nich spotřebují na jeden cyklus téměř čtyři kilowatthodiny energie a patří do třídy B. Světlou výjimku tvoří zcela nová sušička AEG Lavatherm 59800-W patřící do třídy A se spotřebou 2,4 kWh. Ta je unikátní tím, že má v sobě zabudované tepelné čerpadlo využívající zbytkové teplo ze sušení, které jinak uniká bez užitku do okolní místnosti. Tomu ale odpovídá i cena přístroje – 36 tisíc korun.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Jak se suší

Pokud už při koupi pračky přemýšlíte o tom, že byste časem dokoupili sušičku prádla, pořiďte model, který umí ždímat minimálně 1 000 otáčkami za minutu. Například při osmi stech otáčkách za minutu bude zbytková vlhkost prádla 70 procent, u 1 400 ot./min. to bude už jen 50 %. A čím méně vlhkosti, tím méně energie se spotřebuje při sušení. Každý druh textilie ovšem vyžaduje jiné ždímání, na to ostatně pamatuje i programové vybavení praček.

Podobně snadno se programují i sušičky, kde najdete možnost určit si buď jak dlouho anebo jak intenzivně potřebujete sušit, zda potřebujete prádlo hned uložit do skříně, či ho necháte ještě chvíli vyvěsit na ramínku atd. Mnohé sušičky bývají vybaveny tlačítkem ochrany proti zmačkání, případně programem „snadné žehlení“. V tom případě se prádlo před ukončením programu načechrá tak, aby se vytáhlo hladké a mohlo rovnou uklidit. V sušičce lze také pomocí speciálního držáku sušit i sportovní obuv, součástí programového vybavení bývají i speciální programy, které mají za úkol jen provětrat oděv – pokud jste strávili mnoho času v zakouřené místnosti.

Vliv počtu otáček pračky na zbytkovou vlhkost

Počet otáček/min a zbytková vlhkost %

500                                                 86

600                                                 79

800                                                 68

1000                                               59

1200                                               53

1400                                               50

1600                                               45

1800                                               43

Foto: AEG, Bosch, Electrolux, Whirlpool

Radek Starý
26.12.2005 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist