Stylový pomocník v kuchyni: multifunkční sporák

Máte chalupu nebo se vám líbí útulný styl staročeské či anglické kuchyně? Pak určitě v kuchyni oceníte multifunkční sporák. Na plotně uvaříte, v troubě upečete a ještě se díky němu ohřejete nejen v kuchyni.

11ludlow-stoves-ltd_rosa-xxl-wood-burning-cooker-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Ludlow Stoves Ltd.

Víte, jak vzniklo slovo sporák? Přímo se to nabízí. Ano, je to odvozenina od výrazu spořit. A to stále platí. Provoz sporáku je skutečně velmi ekonomický. Sestává z topeniště, plotny, tahového systému a alespoň jedné trouby. S přehledem na něm připravíte menu až pro osm osob a nemusíte se bát, že jim přitom bude zima, protože sporák kuchyň navíc příjemně vytopí.

Prosklená dvířka jsou zdrojem tepla i skvělou dekorací

Ani kuchyňským sporákům se nevyhnul vývoj, takže už byste jen obtížně našli v českých domácnostech jejich klasické představitele. V současné době jsou k dostání různé velikosti i typy těchto výrobků, o barvách a dekorech ani nemluvě.

Mají prosklená dvířka, takže do místnosti proudí více tepla a navíc můžete pozorovat hru plamenů, jako kdybyste se dívali do krbu. Sklo najdete často i na troubě. Ta je navíc vybavena praktickým teploměrem, podle něhož poznáte, jak často přikládat, aby byla kachnička upečená tak akorát dorůžova.

Široký nebo úzký, přikládání zleva či zprava – nic není problém

U sporáků stále přetrvává klasický obdélníkový tvar, ale můžete si podle potřeby vybírat i úzké modely à la krbová kamna, nebo naopak ještě rozložitější typy vybavené třeba i elektrickou troubou.

Většina multifunkčních sporáků je také dodávána s volitelnou možností, zda chcete přikládat zprava či zleva.

Dvojitý rošt jako příjemný bonus

Neocenitelným přínosem je také vybavením dvojitým roštem. Jeho výhodou je, že v létě stačí topit na horním roštu, kdy je oheň blízko plotny. Ta se díky tomu rychle rozehřeje, zatímco kamna jsou pouze vlažná. A spotřeba topiva je díky tomu zanedbatelná.

Naopak v zimě si můžete zatopit na spodním roštu, takže vaříte a navíc máte v kuchyni teplo. Pokud si ještě k tomu pořídíte sporák kachlový, můžete si kromě pěkného vzhledu užívat stálou a příjemnou teplotu, která se po desetiletí váže k akumulačním vlastnostem keramiky.

Text: Ivana Kukalová

11.9.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist