Stylové tmavě laděné interiérové návrhy

Tmavé barvy jsou ke své škodě považovány za ponuré a ne příliš emocionální. My jsme se rozhodli přinést vám dnes ukázky toho, že ponurost a malá míra emocionality rozhodně nejsou na místě v případě stylových a elegantních pokojů, které dokážou dopřát svým majitelům skvělou relaxaci.

122666-1100x618.jpg Celá galerie 38 Zdroj: archiv redakce

Tmavé prostory mohou provázet jakýkoli styl, ať již elegantní art-deco, pro které jsou snad nejtypičtější, přes přísný minimalistický styl nebo klidný styl skandinávský až po potemnělý styl pánský.

A jaké barvy jsou pro takové interiéry typické? Hlavně je to čokoládově hnědá, tmavě šedá, černá a tmavě béžová. I tmavě modrá může působit velmi příjemně. A jak je to s materiály? Stále módní je tmavá dýha wengé. Dřevěné obklady stěn k tomuto stylu zkrátka patří. A když jsou i stěny tmavé, pak by měla být alespoň podlaha nebo strop ve světlém odstínu. Semiš, kůže, i satén, z textilních materiálů, stejně tak jako hrubší lněné záležitosti, všechny tyto materiály si mohou najít své místo právě v tmavě laděných interiérech.

V tmavě laděných bytech je velkou předností dostatečné množství přirozeného světla, které do interiéru dopadá velkými plochami oken. Ideální situace nastává, když se ke klasickým oknům přidruží ještě okna střešní anebo francouzská okna vedoucí například na terasu.

Tmavě zařízený byt v pánském stylu
doslova volá po pohodlném křeslu s dávno vžitým a ustáleným označením ušák. Oblibu ušáků lze vystopovat až někam daleko do historie, snad do 17. století, kdy si ho zvláště pochvalovali lenošiví, umělecky zaměření Francouzi. Pohovku doladí nedbale přehozená kožešina a pod nohama příjemně zahřeje koberec s vysokým vlasem.

Různé materiálové struktury jsou pro tento typ interiérů správnou volbou. Nezbytné je rovněž vhodné a účelné osvětlení. Přirozené světlo, ale i umělé osvětlení potrhne kontrasty lesku a matu na využitých materiálech a předmětech.

Tmavě vyladěný interiér příjemně osvěží barevný doplněk v podobě pestřejšího polštáře nebo krásně rostlá živá orchidej. Tmavé barvy navíc vypadají doslova fantasticky s jasně žlutou, zlatou, zelenou nebo červenou, jako s barvami doplňkovými.

Patřičnou uvolněnou atmosféru vhodnou pro odpočinkové chvíle navodí zapálený krb a atmosféra je dokonalá. Není víc co řešit.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, pinterest.com, sukio.com, luxdeco.com

27.2.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist