Stylové rolety sluší každému oknu

Jarní sluneční paprsky nás těší, rádi se jimi necháme hladit po kůži. Ty letní už většinou pálí příliš, a tak se před nimi rádi schováme do stínu domova. Pokud patříte mezi ty, kteří sluneční paprsky přímo nevyhledávají, pak pro vás bude zastínění oken dokonce nutností. Ale nemusíte se vůbec bát, není to nic složitého.

Výběr na trhu je tak široký, že jen málokdo si nedokáže zvolit. Dříve jsme si neuměli představit jiné zastínění, než jsou tradiční těžké závěsy. Ovšem od těch velmi rychle upouštíme, koneckonců nikdo nechce mít na oknech tlustou vrstvu látky, ve které se drží prach, která nebývá ani nikterak moc zdobná a o vzdušnosti ani nemluvíme. Mnohem častěji sáhneme po závěsech z průsvitných materiálů, které lze použít jako záclony nebo po závěsech dekorativních. Pokud byste opravdu chtěli mít závěs coby stínítko, pak zvolte takové, které jsou vyrobené z látky, jejíž rubovou stranu pokrývá tenká vrstva gumové folie. Ty jsou pro stínění přímo určené a účinně brání pronikání slunečních paprsků. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou.

Podstatně oblíbenější a také vhodnější variantou pro bytové potřeby jsou zcela jistě žaluzie, které se umísťují mezi okenní tabule nebo na vnitřní stranu okna. Žaluzie vás dobře ochrání před slunečními paprsky, ale mějte na paměti, že teplo zadržet nedokážou, alespoň běžné typy žaluzií určitě ne. To už je lepší alternativou žaluzie vertikální. A nemusíte se bát, že to u vás doma bude nápadně připomínat vaší kancelář. Výrobci se předhánějí v materiálech i stylových barvách, takže si nemusíte pořizovat kancelářskou bílou barvu, ale klidně barvu dřeva shodnou s vaším nábytkem či podlahou. Máte odvážnější představy? I ty dokáží výrobci splnit. Vybírat můžete z široké škály barev. Je libo žlutou, modrou, zelenou nebo červeno-růžovou? Nic není nemožné. Potěší vás i jejich snadné ovládání, které lze zmechanizovat pomocí dálkového ovládání.

Žaluzie a rolety – inspirativní fotogalerie

Oslovit by vás mohly také rolety rákosové. Na oknech vypadají velmi pěkně, navíc si přístup slunce můžete snadno regulovat podle vlastních potřeb. Chrání vás nejen před sluníčkem, ale také před dotěrnými pohledy sousedů. Velmi stylově vypadají v provedení římských rolet nebo rolet posuvných. Mimochodem, věděli jste, že Textilní rolety se vrací na scénu?
Pokud však toužíte po soukromí i ochraně před teplem pak zvolte žaluzie venkovní. Montují se z vnější strany oken a kromě toho, že vytvoří příjemný stín a chládek, vás také ochrání před zloději. Před okna si můžete namontovat rovněž markýzy, ty však spíše zdobí a slouží podobně jako slunečník.

Proti slunečním paprskům vás ochrání i tenké okenní fólie. K dostání jsou protisluneční a tepelně izolační fólie, které chrání před slunečními paprsky, nepustí do domu teplo v létě a v zimě je zase nenechají uniknout. Navíc fungují jako bezpečnostní prvek.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Pokud dáváte přece jen přednost závěsům, více si o nich přečtete v článku Záclony a závěsy pro každé okno – inspirujte se

Petra Martišková
Foto: eshades.net, lnt.com, wickesconservatories.org, howardsblindsuk.com, derby-blinds.co.uk, messagenote.com, coloradobd.com

13.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist