Stylové obklady v kuchyni mohou být i z nerezu

Kuchyně byly ještě před třiceti lety místnostmi, na něž se nekladly téměř žádné nároky. Většina hospodyněk si musela vystačit s panelákovou nudlí a často plechovou linkou. Ti, kteří měli štěstí a jejich kuchyň byla do tvaru L zase neměli příliš velký výběr skříněk. Prostě zařídit kuchyň stylově a podle našich představ bylo podstatně složitější, než je tomu dnes.

Dnes se kuchyňská studia doslova předhánějí v nejnovějších nápadech, provedeních i materiálech, z nichž kuchyňské linky vyrábí. Ale to, co dělá z kuchyně útulnou místnost, kde se nám skvěle vaří, jsou beze sporu obklady. Ty totiž dokážou každou kuchyň dokonale podtrhnout a vy byste jim měli při výběru věnovat dostatečnou pozornost.

Bohatá nabídka velikostí, barev a vzorů zaručuje, že si vybere opravdu každý. Ovšem nejen krása je podstatná. Myslet musíte také na praktičnost. Obklady by měly mít takový povrch, aby se dal snadno udržovat. Přeci jen v kuchyni není o mastnotu a stopy po vaření nouze. Někteří výrobci obkladů dnes vycházejí vstříc nejen hospodyňkám, ale také všem těm, kteří mají strach z nežádoucích bakterií v kuchyni. Nabízejí totiž takové povrchové úpravy, které proti nim dokážou účinně bojovat.

Kamenné obklady: Velká inspirtivní  fotogalerie.

Speciální antibakteriální vrstva se stává aktivní v kontaktu se světlem a vzduchem a výrobci měřením prokázali, že se bakterie na tomto speciálním povrchu opravdu zničí. Obklady by také měly být odolné vůči mechanickému opotřebení a důraz bychom měli klást i na pevnost. Obkládáte-li stěnu za varnou deskou, pak by vás měla zajímat také teplotní odolnost.

nerezov-obklady-7.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jaký materiál vybrat?

Tak to ponecháme zcela na vaší fantazii, ale vězte, že k dostání jich je široká paleta. Tradiční a stále nejčastěji používané jsou obklady keramické, které nabízejí příjemný uživatelský komfort a celou škálu barev a moderních designů. Vybírat můžete z různých formátů, ať už to bude mozaika, nebo velkoformátové obklady. Do popředí se dostává také kámen, který v kombinaci se světlým dřevem dokáže navodit pravou selskou atmosféru. Kamenné obklady jsou velmi dekorativní a pevné, ovšem pro kuchyňské použití je vhodné jejich povrch ošetřit bezbarvým lakem, jinak budete bojovat s jejich údržbou.  Do módy se vrací také dřevo nebo korek. Na tyto materiály dejte ale pozor aby byly v dostatečné vzdálenosti od přímých zdrojů ohně. Stylové a velmi trendy jsou skleněné obklady, které se používají nejčastěji ve formě celoplošných desek. Vyráběny jsou z tvrzeného skla a jsou tedy poměrně odolné, přesto všechno dbejte především při jejich instalaci zvýšené opatrnosti. Své místo na trhu si stále drží i umakart, který většina z nás rychle nahradila novými a zajímavějšími obklady a laminát. Ale kuchyň můžete obložit i nerezem. Pokud patříte mezi milovníky technicistního stylu, pak bude nerezový obklad pro vás přesně to pravé. Ovšem zároveň byste také měli být minimálně milovníci úklidu, protože s celoplošným nerezovým obkladem vám přibude pořádný kus leštění a čištění. I když i na to výrobci myslí a na trh se dostávají speciální čistící přípravky na nerez, které stačí nanést a nechat působit. Po setření budete mile překvapeni, jak snadná může údržbanerezu být.

Obklady do koupelny fotogalerie

My v redakci si teda dost dobře nerezové obklady v kuchyni představit neumíme, ale proti gustu…. Co vy na to? Šli byste do nich?

Text: Petra Martišková
Foto: trendirs.com, mybacksplash.com, decodir.com

6.2.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist