Stylové domácí pracovny v podkroví

Základním požadavkem, který očekáváme u každé domácí pracovny, je důkladná organizace pracovního prostoru ale i místa, které bude pracovně vyhrazeno. Vše by mělo zkrátka alespoň napodobovat atmosféru skutečného pracoviště, jehož účelem je pomoci soustředit se na práci. Nemůže být snad lepšího prostoru v domě, než je podkroví, které dokáže, že je tím nejlépe zvoleným místem pro domácí pracovnu.

122661-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Podkrovní prostory jsou dostatečným způsobem odděleny od ostatních místností v bytě, takže vytvořit zde naprosto funkční kancelářský prostor je snadné.

Zaměříme-li se na volbu barev, které hodláte v tomto prostoru uplatnit, z hlediska praktičnosti a dostatečné světelné reflexe je nejideálnější využití bílé barvy. Pokud nemáte v podkroví dostatek přirozeného světla, jakákoli temnější barva by v celém prostoru vytvořila ještě větší tmu. Zvolte takové barevné odstíny světlejších nebo neutrálních barev, které jsou vám příjemné, abyste se necítili nepohodlně, ale naopak v klidu a pohodě.

Co se stylu týče, není problém zvolit si jakýkoli, který vám bude vyhovovat. Zvolte styl moderní, nebo elegantní.  Pokud bude přece jen záležet spíše na finančním rozpočtu, který jste si na projekt nové pracovny v podkroví vyčlenili, můžete investovat spíše do kvalitního pracovního stolu a židle a zbytek zařízení v této místnosti může být směsicí různých dekorů od starých nepoužívaných věcí ležících v domě ladem až po věci dávno zapomenuté, které jste třeba odložili do ústraní na půdu nebo do garáže.

Vzhledem k tomu, že v podkroví může nastat větší či menší problém s osvětlením, nejlepším řešením, jak přivést přirozené denní světlo do vaší kanceláře, je instalace světlíku. Ideálním řešením je nainstalovat jej přímo nad pracovní stůl. Zejména, pokud se ve své pracovně budete věnovat kreslení, bude to vyžadovat dostatek dobrého osvětlení, abyste viděli dobře na každý detail. Navíc v době, kdy se spousta podnikatelů anebo studujících věnuje práci z domova, je to otázka více než aktuální, takovéto zbudování domácí pracovny. Pokud nechcete nebo nemůžete zbudovat světlík, pořád máte další možnosti: střešní okno či světlovod anebo na všechna tato řešení zapomeňte a pořiďte si kvalitní pracovní lampu.

A jak zřídit úložné prostory v podkroví? Počítat s úložnými prostory na stěnách v takto netradičním prostředí, není dost dobře možné. Využijte tedy maximálně ukládacího prostoru, který vám skýtá podlaha a pořiďte si košíky, krabice, pojízdné zásuvky, taburety s úložným prostorem anebo komody, které půjdou pohodlně přistavit ke stěnám anebo kamkoli do prostoru. S volným prostorem se můžete vypořádat jakýmkoli způsobem, hlavně, aby zařízení vaší pracovny vyhovovalo vám, nic v ní nechybělo, ale ani nepřekáželo.

Bydlení v podkroví: inspirativní fotogalerie

Domácím pracovnám jsme se věnovali také v mnoha předchozích článcích, namátkou jmenujme alespoň článek “Domácí pracovna – účelná a útulná“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: interiorholic.com

8.8.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist