Stylové bydlení milovníka koček

Jednoho dne k vám do domácnosti přibylo malé roztomilé koťátko. Nebo raději dvě – ani kočky nejsou rády doma samy a vy přece občas musíte do práce. Komu teď, po pár měsících, patří váš dům?

Kočky jsou mazlivé, mají hebké kožíšky, sálá z nich pozitivní energie a svými kousky dovedou člověka rozesmát. Každý jejich chovatel ovšem ví, že zejména pokud jsou to kočky domácí a nechodí ven, brzy domácnost zcela ovládnou. Přesto věřte, že vás nemilují jen jako živý otvírák na konzervy, jen jsou to prostě dominantní šelmičky a rády si o sobě rozhodují samy. Je třeba jim tedy trochu přizpůsobit byt, abyste neplakali nad roztrhaným čalouněním a poškrábanými dveřmi.

Šťastná kočka je takový základ dobrého soužití. Proč se tak klapka na dveře či na okno jmenuje, je jasné – zajišťuje tvorečkovi volný pohyb. A nejen tam, kde mohou kočky chodit ven, ale třeba i v bytě, kde jim jejich toaletu s pískem či granulemi umístíte do koupelny. I ony mají v určitou chvíli rády soukromí, takže raději než otevřené dveře budou mít na nich prolézací okénko. Navíc jim zajišťuje zábavu – neúnavně do něj strkají čumáčkem a zkoušejí tlapkou, jak se dostat skrz. Pokud je „šťastná kočka“ umístěná na venkovních dveřích nebo okně, nezapomeňte na magnetický zámek.

kocka3.jpg

Zdroj: archiv redakce

Velká fotogalerie moderních interiérů

Mističky na potravu by měly mít své stálé místo, nejlépe takové, kde se bude podlaha dobře stírat, třeba v kuchyni na dlažbě. Pak jsou ideální plastové s gumovými podložkami, ty kočkám neujíždějí. Nerezové jsou sice hygienické, ale po dvou nocích, kdy se velmi časně ráno bude váš miláček dožadovat čerstvé dávky jídla hlasitým boucháním miskou o podlahu, nerez zavrhnete.

Škrábadel by mělo být po bytě či domě všude dost. Když od malinka přemísťujete kotě od čalouněné sedačky k sloupku omotanému provazem, naučí se, že drápky je třeba si brousit právě tam. S jedním ale nevystačí, chodí přece po bytě za vámi všude a když si chce zrovna škrábnout, neopustí kvůli tomu pokoj, kde chce být s vámi. Rozhledny mohou být součástí škrábadel – na sloupkách jsou rozmístěné různě vysoko a kočky po nich s chutí šplhají do výšek. Ne snad, že by kvůli tomu přestaly skákat na skříň nebo na knihovnu, milují výšky a v bytě postupně dobudou všechny, ale jejich vlastní „strom“ se stane oblíbeným místem, pokud ho samozřejmě umístíte tam, odkud dobře uvidí na vás – musí si přece udržet přehled o tom, co zrovna děláte.


Kočičí pelíšek je trochu fikce. Kočky prospí osmnáct i dvacet hodin denně, ale na jediném místě, kde elegantně složí uběhané tlapky a hlavu, rozhodně netrvají. Přesto je nějaká boudička s měkkou výstelkou, nejlépe opět umístěná ve výšce, třeba jako součást „stromu“ i pro ně chvilkami vhodným místem, kde vyhledají úplné soukromí a pocit bezpečí. Koš vystlaný polštářkem pak budou s chutí používat jako skladiště svých hraček – nanosí si je tam a schovají na horší časy, stejně jako to venku dělají se svými úlovky.


Kočičí tráva je pro zvíře žijící v bytě dobrou pomůckou pro vnitřní hygienu. Pomáhá k tomu, aby trávicím traktem prošly chlupy, které spolykají, když se myjí. Oblíbená rostlinka se jmenuje šanta kočičí a semínka dostanete v každém zahradnictví i obchodu se zvířecími potřebami. Je třeba ovšem pravidelně dosévat – kočka zvládne šantu v květináči zlikvidovat za pár dní, protože má pro ni zvláštní velice lákavou vůni. Pro okusování ale úplně stačí i docela obyčejná tráva.


Návštěva u kočičího člověka

Kdo hebkým kožíškům propadne, bývá ortodoxní. Takovému člověku uděláte radost, když mu darujete hrníček s obrázkem kočky, sošku ze dřeva i z porcelánu. Ještě větší radost ovšem bude mít, když při návštěvě nezapomenete jeho miláčkům donést nějakou tu tyčinku nebo kapsičku, případně plyšovou myš vycpanou sušenou šantou. Nedejte se vyvést z míry, když se po vás hostitelova kočka občas projde – sice budete při odchodu muset požadovat odchlupovací antistatický váleček (měl by být součástí vybavení  předsíně každého milovníka koček) na své černé kalhoty, ale vězte, že kočka nenaděluje přízeň každému. Takže si toho važte a pěkně ji pohlaďte a podrbejte za ušima. Předá vám kousek své pohody a dobré nálady.
Text: Gabriela Koulová
Foto: ausdemlebenderfraupilz.wordpress.com, helpmypet.com.au, zimbio.com, tieranzeigen.net, etsy.com, kateburke.us, etsybuit.de, catlitterfurniture.com, catsmeowcatcondos.com, notcutts.co.uk

25.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist