Stylové bydlení na Malé Straně nenarušilo historický ráz budovy

Pojďte se s námi podívat do bytu 61 m², který se nachází v domě postaveném v historizujícím slohu. Jeho nejkrásnějším designem jsou nádherné výhledy na panorama Pražského hradu a Kampu. A právě ty byly pro Šárku Špačkovou a Olgu Frýdeckou ze studia Gens určujícími prvky při navrhování interiéru v bytě určeném pro jednu osobu k občasnému bydlení.

03dsc_5749-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Iveta Kopicová

Úpravy bytu navazují na období vzniku domu

Zadání investora znělo navrhnout zázemí určené k občasnému bydlení, a to pouze pro jednu osobu. Dále bylo třeba vytvořit interiér, který neměl být ani chladný ani poplatný moderním trendům, tedy nadčasový.

Základem interiéru jsou „postaršené“ kazetové dubové podlahy, repasovaná špaletová okna s dřevěným ostěním a kryty na topení. Také dveře odkazují na dobu, kdy byla budova postavena.

Odstíny béžové hrají prim

Pro architektky ze studia Gens je už typické, že obvykle upřednostňují přírodní materiály a střídmou barevnost. Svému krédu se neprohřešily ani v tomto případě, takže i zde pracovaly pouze s teplými tóny v odstínech béžové.

Malé zázemí koupelny, v níž není přímé osvětlení, a volba jemných tonů je při výběru obkladu navedla ke kameni – travertinu, který zkombinovaly s onyxem. Onyxová stěna totiž umožnuje částečné pronikání světla do koupelny. Po setmění navíc čeká na majitele příjemný zážitek v podobě prosvětleného kamene z přilehlé koupelny.

Travertin byl použitý nejen na obložení podlahy a stěn, ale byl z něj vyrobený na míru i pult s umyvadlem. Jednotný obklad s dlažbou umožnily skvěle vyniknout abstraktní kresbě onyxu.

Ložnice ladí s dveřmi od koupelny

S ohledem na výraznou kresbu onyxové stěny byly dveře od koupelny barevně sladěny s výmalbou ložnice. Kresba kamene má tak možnost nerušeně vyniknout.

Na přání investora bylo zrušeno samostatné WC, které bylo umístěno hned u vstupu do bytu. Díky tomu tam mohlo vzniknout pěkné a praktické zázemí s úložnými prostory. Navíc je příjemné, že není nutné zatěžovat obytné místnosti objemnými skříněmi. A prostor tak působí více vzdušně a velkoryse.

Výhled z okna místo obrazů

Uznejte sami, že těžko seženete obrazy, které by se před vašima očima měnily několikrát denně podle toho, zda svítí venku sluníčko, nebo když prší. Těžko také získáte zdarma pohled na zasněžený Pražský hrad, z něhož se na jaře stane rozkvetlý sad. Pro majitele jsou prostě výhledy z bytu prioritní, a to si vzaly za své i bytové architektky.

Výhodou při navrhování interiéru bylo, že nároky na kuchyňské zázemí bylo možné minimalizovat a jídelní část omezit na malý jídelní stolek. Nicméně orientace sezení a pracovního zázemí byly samozřejmě podřízeny výhledům z okna.

V této realizaci se tedy opět potvrdilo, že interiér v jednom barevném tonu s akcentem na výběr materiálů je skvělým řešením.

8.6.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist