Stůl: Místo, kde se máme setkávat

Stůl byl vždycky středobodem rodiny. Přinášela ho do domu nevěsta věnem, postavil se do „svatého“ koutku a tam se rodina scházela. Scházet se večer kolem stolu je už zase moderní, představte si. Tak už jen vybrat ten správný stůl.

09_51-foster-525-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Walter Knoll

Normální dospělý potřebuje pro pohodlné stolování prostor asi tak 30, raději však 40 x 60 cm. Rozhodujícím faktorem při výběru je tedy počet členů domácnosti. K nárokům lidí pak přidejte centimetry, potřebné pro stolní náčiní, slánku a kořenky, nápoje apod. Středový pruh na tyto nezbytnosti by měl mít minimálně 20 cm. K čemu nakonec dojdete? Pro snídaně ve dvou a pro ty, ke kterým nechodí jíst návštěvy, postačí čtvercový stůl 60 x 60 cm.

Větší počet osob bude už potřebovat stranu čtverce dlouhou 150 cm. U stolu obdélníkového si dvojice vystačí s rozměrem 80 x 120 cm, pro nejběžnější čtyřčlennou domácnost je vhodný stůl s deskou aspoň 90 x 140 cm.

Řešte to velkoryse

Máte-li místo, určitě raději pořiďte stůl větší. Může být i kulatý. Říká se, že je na místo nejnáročnější, ale je to relativní. Lépe se obchází, všichni u něj k sobě mají stejně blízko a vejde se k němu víc stolovníků. S průměrem desky 140 cm bude stolování u vás zážitek.
Pak je tu ještě výška stolu. Ty klasické se pohybují v rozmezí 72 až 76 cm a podle výšky stolu vybíráme židle.

Pokud kupujete celou sestavu stolu i s židlemi, nemusíme se ničím zabývat, při vybírání židlí solitérních mějte na paměti, že se při zastrkování musí bez problému vejít pod desku stolu. Ideální je kupovat nebo aspoň zkoušet vždy stůl spolu se židlí. Platí pravidlo, že by mezi sedákem a deskou stolu měl zůstat prostor zhruba 30 cm. Nu, a ještě myslete na to, že kolem stolu je nutno chodit a při vstávání odstrčit židli. Když židli odsuneme, měl by vedle stolu zůstat aspoň půlmetrový průchod.

Jaké jsou teď v trendu?

V podstatě záleží jen na vašem vkusu a peněžence. Můžete mít přírodní dřevo, mořené i barevně lakované, plast, kombinaci kovu, dřeva, skla… V popředí stojí krásně zpracované dřevo, tvary jsou přípustné všechny. Oblíbené jsou kulaté stoly – z kompozitních materiálů a od vybraných značek. Poněkud ustoupil hodně silný masiv, některé dřevěné konstrukce jsou naopak na pohled velmi subtilní, ale vydrží dost.

Na desce toho moc nevymyslíte, i proto se občas experimentuje s nohama stolu, v oblibě mají designéři různé barvy, které dávají stolu jakési „ponožky“. Podívejte se na galerii stolů z nabídky známých značek.

Co je praktické?

Pokud hodně stolujete s přáteli a toto místo je u vás přirozeným středem rodinného života, měl by stůl tvořit dominantu bytu a podle toho i vypadat. Kvalitní dřevo by to mělo vyřešit, ale přepychové bývají i některé již zmíněné stoly z kompozitních materiálů od známých designérských ikon. Záleží na celkovém charakteru vašeho bytu.

Skandinávci vždy dávají přednost jednoduchým dřevěným stolům bez zvláštní povrchové úpravy. Kvalitní tvrdé dřevo stačí omývat vodou a pro ochranu je napustit voskem. Měkké dřevo je vhodnější chránit pokrývkou – ubrusem nebo je ošetřit lakem.

Pokud jsou ve vaší rodině děti, měli byste při výběru myslet především na praktické funkce, vědět, jak snadno se stůl dá udržovat a jestli lze odstranit případné poškození. S malými dětmi není od věci objednat si zaoblení rohů nebo rovnou zvolit stůl kulatý.

19.1.2017 10:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist