Studentský pokoj

Téma studentských a žákovských pokojů je v prvé řadě otázkou správně, tedy v souladu se základními ergonomickými pravidly vyřešeného pracovního místa. Většina úkolů a studijních povinností se odehrává a realizuje u psacího stolu. Odtud pak důraz kladený výšku stolu a kvalitu pracovní či „kancelářské“ židle.

118745-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Celá problematika se vlastně dá shrnout do několika bodů, které umožňují nejrychlejší orientaci.

1. Výška pracovního stolu je daná výškou postavy, ale ovlivňuje jí pochopitelně i výška židle, respektive výška sedáku židle. Ideální tedy je, pokud alespoň židle umožňuje výškové nastavení.

Klikněte pro tabulku výšky pracovní desky stolu.

2. Pracovní židle by měla být polohovatelná jednak v rámci nastavitelnosti výšky sedáku, dále v rámci sklonu sedáku a sklonu opěráku. Důležitým parametrem kvality je pevnost a stabilita židle v nastavené poloze. Sedící postava by měla mít holeně v pravém úhlu ke stehnům (případně v mírně ostřejším úhlu, kdy jsou nohy lehce pokrčené směrem pod židli) a chodidla přitom volně splývají s podlahou. Vzpřímeně sedící člověk pak má předloktí na desce stolu a horní část paží s předloktím svírá cca pravý nebo mírně větší úhel.

TIP: Vyvarujte se levným židlím s plastovým „křížem“, tedy s tou částí židle, na které jsou umístěná kolečka a ve které je celá židle ukotvená.

3. Přirozené denní světlo by mělo na pracovní desku stolu dopadat pro leváka z pravé strany, pro praváka z leva (čili bokem k oknu). Jinak si píšící bude více či méně stínit vlastní rukou. Variantou je osvětlení z čela (stůl proti oknu).

Velká fotogalerie moderních interiérů

4. Ideální kombinací k výškově nastavitelné židli je výškově nastavitelná pracovní deska psacího stolu. Studenti a žáci, jejichž vzdělávání klade důraz na výtvarnou výchovu či technické kreslení, jistě ocení i nastavitelnost sklonu desky stolu.

Současně se doporučuje neumisťovat případnou tiskárnu na desku pracovního stolu tak, aby se na ní nepřenášely vibrace dané pohybem a rázy tiskové hlavy.

Zajímavým řešení jsou tzv. datové nohy, tedy duté nohy psacího stolu, kterými je možné vést veškeré kabely elektronických a elektrických zařízení (počítač, lampa, tiskárna, skener atp.). Řeší se tím „zmatek šňůr“ na desce psacího stolu.

TIP: Máte doma sourozence? Zkuste „odstínit“ jejich pracovní prostředí a prostředí na spaní pomocí něčeho, co by sedalo s mírnou nadsázkou označit jako „částečná interiérová příčka“ viz doprovodné foto.

Máte doma budoucího prvňáčka?

Red.
Foto: Kancelarskezidle, Fast, Hezkydetskynabytek, Img.ihned

27.8.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist