Střípky z Milána 2017: Střízlivé světlo s překvapením

Euroluce se při milánském Salonu nábytku koná jednou za dva roky. To letošní přineslo hodně funkčních svítidel, hodně odrazových efektů a roztodivných materiálů, a také zjevnou inspiraci světem přírody

03_buzzi_yang-1-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Euroluce Milano

Kdybychom to vzali velmi nahrubo, můžeme rozdělit současná svítidla do dvou skupin. V té první převažuje strohá geometrie, účel, funkce. Vévodí jí „ledky“, většinou i kov, proniknou sem tam barvy. Ta druhá se ohlíží po přírodě, a nabízí organické tvary – různá rozcuchaná hnízda, motanice z drátků (ale půvabné), nápodoby minerálů a jiných přírodních materiálů. Ale je to přece jen složitější.

Funkce +

Ta funkční svítidla buď slouží přímo, nebo jsou jen zdrojem světla pro nějaké krásně tvarované sklo.Také jsou zdroje často umístěny tak, aby vrhaly na stěnu promyšlený stín, ať už je to vlastní virtuální stínidlo, nebo lidský obličej. Technologie, kterým nerozumíte, dělají i další efekty, pro které je jednoduché svítidlo krásné. Na hladké trubce se vine pásek, který ji prozařuje, jednoduché tvary mají uvnitř světelný zdroj, který se „stěhuje“, proměňuje intenzitu světla podle potřeby, ozáří jen vršek, nebo kompletně celé svítidlo.

Stolní či nástěnné lampy se podle potřeby zavírají a otevírají, různě natáčejí. A svítí i zdi, které už při stavbě vydlabané, zešikmené a s potřebnými otvory mají vloženy světelné zdroje dovnitř.

Sklo je klíčové

Krása skla, které světlo obaluje, nebo je světelný zdroj zasvěcuje, je primární. Podívejte se na výrobky Leucos či Artemide, jak působivé jsou jejich lampy. Střed lampy Harry působí vznosně a luxusně jako vzácný flakon, kolem je čirý a hladký skleněný útvar. Lampa Trigona vrství sklo jako okvětní plátky, a promyšleným vrstvením nejen skla, ale i barev získává úžasné efekty. Když je tvar jednoduchý a křišťálově čistý, může se zdvojovat, ztrojovat a pořád lze ten počet násobit až do velké efektní skupiny.

Ohlížení s grácií

Oslnivý efekt starých lustrů s ověsky si můžete v Miláně také dopřát, nebo můžete najít současnou klasiku, která sice původní lustry připomíná, ale jde vlastní cestou. Nahradí těžká ramena tenkou kovovou konstrukcí, místo masivních ověsků zvolí lehoučké baňky, a rázem se nad vaším stolem vznáší rej miniaturních vzdušných balonů. Terzani přibližuje starý svět pomoc různých plíšků a drátků a efektním skládáním tvarů.

Nabídka byla opravdu pestrá, pokud si nezačnete dělat skupinky.Pak zjistíte, že se mnoho výrobků podobá jeden druhému. Ale ono to asi ani jinak nejde. I proto se s vámi tentokrát loučím svítícím mráčkem, který se nad hlavami návštěvníků vznášel u Artura Alvareze jako opravdu jediný na celém výstavišti …

Foto: Euroluce Milano

24.4.2017 5:49 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist