Střešními okny blíž ke hvězdám

Když se stěhujeme do hotového domu, na jehož budování jsme se nepodíleli, pak občas toužíme po „maličkostech“, které by nám bydlení zpříjemnily. Mezi ty patří i ploché střechy s rovnými okny. Velký obdiv má dánský inženýr Villum Kann Rasmussen, který jako první navrhl a vyrobil střešní okno v roce 1942. Doba pokročila, technika spěchá kupředu a my si můžeme vesele vybírat střešní okna od několika českých a mnoha zahraničních výrobců.

121724-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Dříve se běžně stavěly rovné střechy a byly velkým hitem funkcionalismu, později se ale především kvůli vzhledu a pro praktické hledisko začaly stavět střechy šikmé. Zejména pro odvod vody a sněhu z vrcholku domu, která se na rovných střechách drží až do jara a mnohdy nadělá víc paseky než užitku.


Pokud mají ploché střechy okna, pak jsou rovná. Možná se vám na začátku budou zdát naprosto nepoužitelná a nepraktická, avšak také mají své kouzlo a výhody.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Rovná okna na střeše vpustí do domu opravdu velké množství světla, které celý dům nepředstavitelně osvětlí a oživí. Přeci jen domy s bočními okny bez střešních, jsou svým způsobem ošizeny o kousek přírodní krásy.


Údržba a čistota oken není nijak složitá, naopak, právě díky rovné střeše na ni jednoduše vylezete a okno pohodlně umyjete z obou stran. Jen dávejte pozor, ať nepropadnete třeba zrovna do obývacího pokoje. I v případě, že nejste milovníci prosvětlených bytů a domů, můžete si na střešní okna pořídit žaluzie, které budete ovládat tlačítkem na zdi. Stejně tak se dá elektronicky dálkovým ovladačem otevírat okno.


Vychytávku moderní technologie nabízí i některé české firmy, jedná se o tzv. dešťový senzor, který bezpečně uzavře okno při dešti. Nemusíte tedy utíkat z práce dřív jen proto, že jste nechali otevřené okno. Okna mají propracovaný design, takže jsou na pohled velmi vzhledná. Vyrábějí se stejně jako jakákoliv jiná okna s dřevěným, plastovým nebo hliníkovým rámem.
To nejhezčí vás však čeká v noci, kdy budete moct vychutnávat nádheru noční oblohy posypanou spoustou rozsvícených hvězd. Udělejte z této vzácnosti šperk svého domova.
Jana Čechová
Foto: mathtourist.blogspot.com, green-living-made-easy.com, suntecausa.com, blog.arcadianlighting.com, indiehome.blogspot.com, wellcomposedhome.com, realtor.com, hastaladesign.com,

20.12.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist