Střešní zahrady pro rodinné domky i paneláky

Patříte mezi majitele nejvýše položených městských bytů či rodinného domku anebo se mezi ně plánujete již zanedlouho začlenit? Pokud ano, máme pro vás tip na to, jak si s vaším obydlím propojit „trochu té přírody“, a to i za absence byť jen jediného metru pozemku.

123745-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Střešní zahrady trendem budoucnosti

Moderní doba a s ní i architektura je obecně výstavbě takzvaných „zelených střech“ velmi nakloněna. Jde v podstatě nejen o úsporu místa z pohledu zástavby pozemkové výměry kolem rodinných domů, ale především o variabilitu samotné výstavby. Jediným požadavkem pro výstavbu střešní zahrady je plochá střecha, anebo dostatečně velký prostor terasy do střechy vykrojený. Kromě vizuálních a pocitových hodnot je však střešní zahrada také prvek, který dokáže danou nemovitost velmi efektivně zhodnotit. Pokud budete v budoucnu chtít takový byt, či dům prodávat anebo pronajímat, nebudete se muset zdráhat stanovit vyšší cenu.

Zelené střechy jako úsporná investice

Životnost střech s vystavěnou střešní zahradou je v porovnání se střechami bez porostu dvojnásobná. A Jak je to možné? Odolávají totiž slunečnímu záření, kyselým dešťům a krupobití daleko efektivněji a hydroizolace porostlých střech je tak navíc méně namáhána výkyvy teplot a vlhkostí. Perfektní vlastností střešních zahrad je také to, že nastolí rovnováhu teplotního klimatu v interiérech pod ní. Léto tak konečně nebude pro půdní byty znamenat přehřívání – naopak v zimě zde bude tepleji, nežli bývalo pod běžnou střechou. Obyvatelé frekventovanějších ulic jistě ocení to, že střešní zahrady také poměrně razantně tlumí hluk z okolního prostředí.

Zelená střecha pro lepší život

Vegetační vrstva tvoří dodatečnou tepelnou izolaci střechy, čímž zlepšuje stavební podstatu vlastnosti střechy. Zlepšuje se mikroklima a kvalitu vzduchu obecně a má na lidské bydlení a život i řadu dalších pozitivních dopadů. Těmi nejvýraznějšími jsou asi prachová filtrace, absorbování škodlivin a dokonce tlumí světelný smog. Zatravněné a porostlé střechy také mohou eliminovat vznik požáru a když už nějaký vznikne, pak jej dokáží udržet „na uzdě“. Jak je to možné? Děje se tomu díky speciálním deskám, které jsou součástí stavební konstrukce každé střešní zahrady. Důležitou roli hraje ale také speciální, mineralizovaný substrát, který vodu nepropouští naráz, ale zadržuje ji a postupně uvolňuje do spodních desek, kde je voda odváděna ven.

Lucie Sýkorová

Foto: Homedit.com

25.7.2014 12:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist