Střešní průhledy aneb okno nebo vikýř?

Každý, kdo aktuálně řeší stěhování do půdních prostor, mezonetu anebo dvougeneračního domku jistě dojde do fáze, kdy si bude muset položit poměrně zásadní otázku. Bude lepší střešní, neboli půdní okno anebo klasický vikýř?

123543-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Při výběru střešních průhledů do exteriérů obydlí je vždy třeba se rozhodnout mezi vikýřem a klasickým střešním oknem.  Ve skutečnosti existují přesně tyto varianty střešního osazení rámovím pro vstup denního světla do interiérů.

Jak už bylo řečeno, můžeme sluneční paprsky vpustit do našich domovů okny ve štítech stěn, folklornějšími a historicky populárními vikýři, střešními okny, či zasklenými stěnami teras. Každé řešení musí splňovat přednostně ergonomické požadavky z hlediska přijatých norem osvětlení daného prostoru, a to i v závislosti na jeho velikosti.

Vikýř, kromě toho, že plní lépe základní funkci okna je součástí architektonického ztvárnění střechy. Navíc zvětšuje povrch obvodového pláště, a tím i plochu pro energetické ztráty Rozšiřuje a dotváří prostor interiéru, ale konstrukčně je náročnější než střešní okno. Vikýřem vytvořené složité tvary jsou příčinou častějších poruch oplechování a odvodnění střechy.

Současná střešní okna jsou technicky dokonalá a disponují prvky s možností jednoduché montáže. Propouštějí více světla než okna svislá, tedy vikýře. Jejich údržba je ale náročnější a navíc vyžadují vhodný způsob zastínění. Musí mít tak tvarované rámy aby teplý vzduch z radiátorů proudil podél zasklení, například při tání sněhu a jinovatky. Střešní okno poskytuje lepší prosvětlení. Jeho zabudování je méně pracné a také spotřeba materiálu je nižší. Při osazení střešních oken je třeba dbát na výšku osazení, které musí zajišťovat propojení s vnějším prostředím a umožňovat snadnou manipulaci.

Zastínění okenpodkroví nemusí provádět pouze žaluzie, textilní rolety na dálkové ovládání či markýzy z vnější strany okna, ale i textilní závěsy, látkové skládané žaluzie, baldachýny, či dekorativní záclony. Ideální pro použití v podkroví je textilie, která propustí do místnosti pouze světlo, ne však teplo.

Lucie Sýkorová

Foto: Homedit.com

15.7.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist