Středobod bytu se jmenuje postel

Postel je jedna z nejdůležitějších věcí v bytě. Ne-li přímo ta nejdůležitější! O matracích už toho bylo napsáno dost, co ale samotný rám postele? Jaké jsou na trhu, kolik stojí a do jakého typu pokoje se který hodí? Jakou postel si zkrátka vybrat?

126090-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Nejprve si musíme ujasnit, z jakého materiálu by rám naší postele měl být. Vybíráme samozřejmě podle nábytku, který v ložnici máme nebo chceme mít, není ale problém projet obchodní domy a jednoduše ložnici zařídit podle toho, jaká postel nám doslova padne do oka.

Rámy z materiálů, na které si jen vzpomenete

Na trhu jsou rámy z nejrůznějších materiálů od klasického dřeva všech barev přes lamino, kov nebo celočalouněné provedení. Nespokojíme-li se s tímto výběrem, může nám posloužit i kombinace více materiálů.

Postele – inspirativní fotogalerie

Vhodná délka i šířka

Velikost rámu postele je třeba přizpůsobit rozměrům ložnice, k posteli by totiž měl být dobrý přístup ze tří stran, i výšce spáčů. Délka by měla nocležníka převyšovat o alespoň dvacet centimetrů, nicméně čím delší postel, tím lepší spaní. Šířka bývá osmdesát či devadesát cm na jednu matraci, u takzvaného jeden a půl lůžka můžeme počítat se 120 až 140 cm.

Obrovská postel v malé ložnici? I to jde!

Poslední dobou je obrovský zájem o velké postele, které se stávají přímo dominantou ložnice, někdy až tak dominantní, že na nábytek nezbude místo, a veškeré svršky pohltí samostatná šatna.

Trend mezi postelemi udávají i obrovské rámy a vysoké matrace. Rám se tak stává jakýmsi odkládacím prostorem, kam můžete před spaním odložit knížku, mobilní telefon nebo hrneček s čajem. Vysoká matrace vám navíc navodí pocit přímo královského spaní a slíbí vám, že pověstný hrášek z pohádky o citlivé princezně vám rozhodně nezkazí spaní.

Kované tajemství

Máte-li starý byt s parketami a kovaným nábytkem, zkuste si pořídit i kovanou postel. V kombinaci s nábytkem stejného stylu vypadá pokoj se světlými žlutými či okrovými stěnami jako pravý provensálský ráj.

Martina Tlachová
Foto: Kovaný nábytek, Nábytek Brückl, Nábytek Slovák, Lakon, Aksamite

8.12.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist