Střechu domu mají vytvarovanou podle nedaleké hory, do země si Moravané zakopali vinný sklep

Ne každému se líbí domy tvaru krabice od bot, a přesto nezavrhuje moderní architekturu. A to je přesně případ majitelů novostavby, kterou vám představíme. Jak vypadá jejich dům, který splňuje jejich představy o moderním bydlení?

obr.07_08_r0062-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Foto: Ester Havlová

Mladí podnikatelé našli zalíbení v městečku Blansko, které chytře těží ze svého statusu brány do Moravského krasu. Díky tomu se dynamicky rozrůstá a svým obyvatelům nabízí skvělé podmínky.

Jejich představy o domě neměly jasné kontury, ale věděli jistě, že nechtějí bydlet v odosobněné krychli. Další podmínkou bylo  vytvoření zázemí pro jejich práci. Společně s architekty Rostislavem Jakubcem a Štěpánem Tomášem ze studia ATX Architekti našli řešení v podobě stavby, jejíž střecha má tvar. Jen hodně jiný, než je zvykem.

Střecha podle kopce

Architekti sice ve svém projektu respektovali přání zadavatelů, nicméně se rozhodli, že nepodlehnou klasickému řešení střechy, která se v různých obměnách nachází na okolních stavbách. Vydali se cestou velmi originální a doslova opačnou. Navrhli organicky tvarovaný objekt s funkční vnitřní dispozicí a se zvlněnou střešní rovinou, která je vlastně volným přepisem Hořického hřbetu na druhé straně údolí.

Jídelna bez hranic

Obytný prostor není omezený pouze na interiér. Nenásilně přechází do exteriéru. Slouží k tomu zastřešená terasa, která je chráněná ze tří stran před nepříznivými vlivy. Vznikl tak příjemný venkovní prostor.

Praktické je, že navazuje přímo na jídelnu, takže je snadné kdykoli využít venkovní posezení a prostřít zde třeba k obědu. Navíc je odtud nádherný výhled do krajiny. Terasa je současně zakončením zastřešeného ochozu, který umožňuje obejít dům „suchou nohou“ i za deštivého počasí.

Sklepní tajemství

Zatímco dům je výrazným solitérem, na zahradě je důmyslně ukrytá vinotéka, kterou snadno přehlédnete. Je totiž zapuštěná pod úrovní terénu a její stěny jsou z hrubého betonu. Slouží sice především k podnikání majitelů domu, ale přesto i zde je příjemným zpestřením venkovní terasa, kterou architekti ponechali nezastřešenou, což umožňuje vizuální kontakt s oblohou.

14.10.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist