Stoly, stolky a stolečky doslova z kusu kmene

Dřevěné akcenty v interiéru, to je perfektní způsob, jak přidat teplo a pohodlí vašemu domovu. Použijte kmeny stromů jako nábytek. Tento nápad, mnohdy dovedený k naprosté dokonalosti se stává stále více populární, a to z velmi dobrého důvodu – jsou to univerzální kousky, které lze oříznout různými způsoby a použít je pak jako stoly nebo židličky k sezení. Skutečnost, že si takový ještě syrový nábytkový kousek můžete přinést rovnou z přírody, je skvělá příležitost pro vaši osobní tvorbu.

Pevné konferenční stolky

Mnohdy opravdu stačí, když se vydáte na procházku do lesa anebo sbírat houby a můžete narazit na krásný řez dřeva, a už se vidíte, jak doma v dílně vyváříte nějaký hezký kousek nábytku. Takový nález je opravdové terno, protože tak jednoduše vznikne například praktický konferenční stolek anebo malý odkladný stolek ke křeslu nebo pohovce. Pokud byste měli například velký padlý kmen stromu pokáceného na zahradě, pak by vzhledem k jeho velikosti bylo poměrně obtížné něco takového dělat! Nejedná se o leštěné dřevo, pouze kůra může být oloupaná, ale okraje zůstávají trochu drsné a barva je zcela přirozená. To je ideální.

Stolky s kolečky

Varianta, kdy jste přišli rovnou k celému vyššímu pařezu, si rovnou říká o to, zkonstruovat z něj pojízdný stolek, což znamená, že to bude chtít jediné, zakoupit v kutilském obchodě kolečka v té správně velikosti a nosnosti a připevnit je na opracované dřevo. Počítejte s tím, že tyto kmeny jsou velmi těžké, zvlášť opravdu těžké v případě, že nejsou ještě dokonale vyschlé. A mají-li být funkční, musí být snadné s nimi pohnout. Stejně dobře se z nich dají dělat i stoličky, zvláště tehdy, vítáte-li u vás rádi hosty a potřebujete pro ně rovněž přenášet posezení, například na terasu nebo do zahrady.

Dokonalost tvarů zůstane zachována

Krása dřeva samotného není jen v jeho přírodním původu, vůni a struktuře, krása tvarů je u dřeva rovněž stejně tak důležitá. Nejedná se jen o zaoblený kus, ale zůstává zachován přirozený tvar kmene stromu. Nábytkové kusy vyrobené doslova z kusu stromu jsou vždy naprostým originálem, vypadají skvěle, jsou ohromující, ale také trochu uhlazenější, než klasický nábytek s ostrými hranami a co je hlavní, mají přírodní zbarvení.

Stolové desky v kombinaci s kovovými nohami

U některých stolků je dosaženo výrazně odlišného vzhledu díky kovovým nohám, díky kterým pak mají takové nábytkové kousky výrazně odlehčený vzhled. Kůra byla odstraněna, ale přirozený tvar a barvy a také přírodní praskliny ve dřevě byly uchovávány, což všemu dává mnohem teplejší a rustikální atmosféru. Pokud chcete mít doma stoličku nebo odkládací stolek, který má stylové a moderní vlastnosti, tak tady ho máte!

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com

22.9.2014 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist