Stolečku, prostři se aneb Jaké vybrat prostírání?

Při stolování bychom neměli zapomínat na prostírání. Krásně doplní sváteční i všední tabuli a hlavě ochrání ubrus a stůl před nechtěnými flíčky od omáček, polévek či dresinků. Nechte se inspirovat.

shutterstock_313312271-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Jaký materiál?

I když si jídelní stůl nedovedete představit bez ubrusu (anebo s ním), prostírky jsou nezbytnou součástí jídelny. Jejich rozmístění po stole hlásí, že se z kuchyně brzy rozvoní lahodná krmě a rodina se opět sejde u dobrého jídla. Narychlo dokážou posloužit i barevné a vzorované papírové ubrousky. Ale prostírání pro pravidelné použití pozdvihne stolování na vyšší úroveň.

Můžeme vybírat v textilní, přírodní či syntetické úpravě. Textilní prostírky jsou v jídelnách tradicí. Díky obrovské škále různého zpracování je můžete kombinovat s dalšími detaily jídelny a pracovat tak na kompaktním vzhledu. Nápadité jsou prostírky šité patchworkovou technikou. V moderně laděných jídelnách vyniknou jednoduché kousky poskládané z širších pruhů méně kontrastních látek. Výhodou textilních prostírek je možnost praní, a tudíž i snadná údržba.

Čtěte také:

Sázka na výdrž

Z přírodnin se nejčastěji využívá bambus a korek. Bambusová prostírání se využívají zejména pro přípravu japonské kuchyně, ale své místo si nacházejí i jako dekorační prvek. Korková prostírání patří k běžně dostupným a cenově příznivým alternativám. Jejich nevýhodou je krátká životnost, protože se velmi rychle drolí. Můžete je však využít jako podkladový materiál pro vlastnoruční výrobu jídelní dekorace.

Syntetickému provedení prostírek dominuje lamino. Na trhu objevíte nepřeberné množství umělých prostírek v rozmanitém tvarovém i barevném provedení. Nechybí ani zpracování oblíbených hrdinů a vtipných výjevů. Jejich nesporným kladem je rychlé a nenáročné očištění. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu jídelního prostírání, investujte raději do silnějších a měkčených prostírek. Nejsou tolik citlivé na ohýbání a vydrží vám chránit jídelní stůl delší dobu.

Originalita baví

Nejen pro slavnostní okamžiky, ale i pro každodenní stolování chceme mít jídelní stůl upravený. Pokud vás nabídka prostírek přeci jen neoslovila nebo hledáte specifické prostírání, můžete si dekoraci vyrobit sami. Možností pro kreativní tvorbu je hned několik.

Nejjednodušší cestou pro výrobu originálních prostírek je laminace. Pokud nevlastníte laminovací strojek, pomohou vám ve vybraných kopírovacích centrech. Do fólie můžete umístit vše, co máte rádi, cokoli vystihuje vás a vaše koníčky, případně lépe zapadne do celkového zařízení jídelny. Okázale působí laminace starých map či notových partitur. A dětem můžete udělat radost záchranou stránek z milované, leč poničené knihy.

Obyčejné korkové prostírky můžete dekorovat ubrouskovou technikou. Speciálním lepidlem připevníte zajímavé motivy z ubrousků a hotový výtvor přelakujete. Z ručně vyráběných kousků čiší originalita, jsou však náchylné na flíčky a kroužky od spodních stran nádobí. Z povrchu prostírání se špatně odstraňují skvrny, aniž byste neporušili ubrouskovou dekoraci.

Chcete-li vytvořit jedinečné prostírky, které přežijí i oběd s boloňskými špagetami, vezměte do ruky jehlu a nit. Nemusíte být mistři střihu a vyšívání, abyste vytvořili neokoukané prostírání. Využít můžete kusy pytloviny, na které našijete kapsy od obnošených kalhot. Detail najde využití jako prostor pro umístění příborů.

5.5.2022 6:26 | autor: Lenka Malá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist