Stojací hodiny, bydlení jako na zámku

Vybavení interiérů se v průběhu doby mnoho nemění. I před sto lety bylo potřeba mít doma postel, stůl, židli a nebo třeba šatní či jinou skříň. Některé zařizovací předměty ale přeci jen nenávratně zmizely a najdeme je dnes už možná jen v muzeích, nebo na pečlivě udržovaných chalupách. Platí to např. o kachlových kamnech, nebo o peci. A na vymření je další, dříve běžná součást interiéru.

124976-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Mluvíme o stojacích hodinách (v anglosaském světě „podlahové“ /floor/ hodiny), které bychom našli v drtivé většině měšťanských obydlí ještě ve dvacátých letech. Tento „kus nábytku“ si ale dnes spojujeme spíše ze „zámeckými“, nebo jinak historickými interiéry a mají pro nás punc doby již opravdu dávno minulé. Nábytek ze šedesátých, padesátých nebo dvacátých či třicátých let, ať už původní či retro, je pro nás sice „historický“ ale stále ještě ne archaický. Je to pochopitelné, vždyť v takových interiérech se narodili a vyrůstali naši rodiče či prarodiče a máme tedy s nimi nějakou zkušenost. Když se ale někde objeví „klasické“ stojací hodiny s bohatě vyřezávaným rámem, pak už si připadáme jako na zámku. Je to prostě starý svět, který se nevrátí, ale který má stále spoustu příznivců milujících „to staré a dobré“. Patříte mezi ně i Vy?

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Nezapomeňte že:

Pokud si chcete pořídit stojací, někdy také „sloupové“ hodiny, máte tři možnosti. Buďto si koupíte repliku, nebo originál. Nic z toho není neřešitelný problém. Třetí možnost je koupit si stojací hodiny zcela soudové a moderní. Tady se už můžete dostat do potíží, protože takové produkci se věnuje skutečně jen hrstka výrobců specializovaných většinou na repliky a mající moderní hodiny jako svého druhu doplněk sortimentu. Ceny sloupových hodin se na našem trhu pohybují od cca 3 500 Kč (firma Quelle), standardem je ale cena od dvou desítek tisíc a více. Přeci jen se jedná o úzkoprofilové zboží.

A POZOR!

Nezapomeňte, že sloupové hodiny jsou nejen kus nábytku, ale také přístroj a ten by měl mít nějakou základní kvalitu, tedy pokud budete vůbec sloupové hodiny používat jako hodiny a ne jen jako estetický objekt bez praktického využití. Ptejte se výrobce po záruční době na hodinový stroj, na servis stoje, na jeho materiál a kvalitu. Nekupujte za horentní sumy jen skříň hodin s obyčejným strojem.
Karel Holý
Foto firem Vlahova, Barrington, Kieninger
27.2.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist