Stísněný prostor v koupelně a změna dispozice

Při řešení koupelnového prostoru se nemusí budoucí uživatel potýkat pouze s výběrem správné podlahové krytiny, nebo obkladu stěn. Zvláště v panelových domech nebo ve většině kolektivních domů postavených mezi lety 1950 – 85 je mnohem aktuálnější problém stísněného prostoru. Koupelny jsou malé. Jediným řešením je změna unifikované dispozice koupelny, lidově řečeno, ušít si koupelnu na míru.

118455-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Vybavení pro malé koupelny
Někteří výrobci zařizovacích předmětů se snaží oslovovat klienty tak, že předpokládají jeho problémy a rovnou pak nabízí jejich řešení. V případě koupelen se to týká hlavně atypických rohových umyvadel, která mohou vyplnit jinak těžko využitelný prostor. To samé platí o vanách a sprchových koutech. Dnes již existuje množství různých tvarových a rozměrových mutací od těch nejmenších tzv. umývátek až po královské vany a umyvadla.
 
Konzultace s architektem

Pokud se zákazník rozhodne investovat do řešení komplikované situace, není od věci navštívit architekta. Běžná konzultace předpokládá částku cca do 1 000Kč za jednu hodinu. Během této doby je možné vysvětlit svůj problém a naznačit svá očekávání. Rozhodně je dobré předem si otázky předem promyslet a mít již jasnou představu, např. o barvách, stejně jako o způsobu využívání koupelny, která může sloužit také jako prádelna či prostor pro uložení koše na prádlo atd. Do 2000Kč se pak dá získat odborné vyřešení ve formě ideového návrhu koupelnového prostoru, který bude účelně sloužit několik let.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Změna dispozice koupelny

Dispozice místnosti je určená především vanou a umyvadlem.   Tyto zařizovací prvky mají pevné připojení na přívod vody a odpad a tak změna dispozice koupelny v podstatě vždy vyžaduje lehké stavební úpravy. Znamená to vysekání části vedení stávajících trubek, jejich zkrácení či naopak napojení nových trubek a jejich zasekání. Proto se s těmito změnami v obytném interiéru počítá většinou jako se součástí přestavby bytu.
Sprchový kout a vana v jednom
Multifunkční zařizovací předměty jsou častým řešením nedostatku místa. Podobně jako se rozkládací pohovka přes noc stane lůžkem, může i vana nabídnout funkci sprchového koutu. Ty jsou stále populárnější pro svou možnost regulovat spotřebu vody, která je v případě vany v podstatě konstantní, protože vana je buďto napuštěná či vypuštěná. Koupání je také časové náročnější, ale zase poskytuje příjemnou relaxaci. Pokud tedy zákazník nemá dostatečné množství prostoru pro zřízení vany a sprchového koutu, může využít nabídku a instalovat na vanu pojezdovou krycí zástěnu. Ta se při sprchování zatáhne a zabrání stříkání vody po celé koupelně.
 
Úložný prostor pod umyvadlem
Zavěšené umyvadlo jednou pro vždy obsadí část cenného prostru. nad umyvadlo se z praktických důvodů umisťuje zrcadlo, nejlépe v podobě dvířek toaletní skřínky. Volný prostor je však také pod umyvadlem. Často se objevují celé soupravy, které nabízejí koupelnovou skřínku, v jejíž horní části je na místo krycí desky zapuštěné umyvadlo. Vedle získání prostoru úložného prostoru nabízí takové řešení i zastření, schování často nevzhledných armatur umyvadla, které se jinak nechávají nákladně zasekávat do zdi a nebo se schovávají do pohledových pouzder.
 
Umývátko ala bidet
Běžné domácí životných návyky se stále výrazněji promíchávají se standardy západní Evropy. V českých domácnostech se postupně zabydlují např. bidety. Pokud je součástí malé koupelny i toaleta, často nezbývá prostor na ostatní zařizovací předměty, natož pak na stále nadstandardní bidet. Někteří výrobci však nabízejí umývátka, malé umyvadla, jejichž součástí je vysunovací baterie. Ta po vytažení vypadá jako sprchová hadice a dosáhne pohodlně do vzdálenosti až 1,5m. Je tedy možné nahradit funkci bidetu tímto způsob a hygienický úkon provést pomocí multifunkčního umývátka.

Radek Starý
foto firem Ideal Standard, Ravak a archiv autora

2.1.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist