Stínící technika – stará dobrá roleta

Rolety snižují tepelné ztráty o více než čtyřicet procent, snižují hlučnost, zabrání rozbití okna při silném větru, chrání před nezvanými návštěvníky a jednoduše je lze kombinovat se sítí proti hmyzu. To vše vám doma umožňuje trávit klidné noci a užívat si pohodu v horkých letních dnech. Jedinou věcí, kterou musíte udělat je vybrat si tu správnou roletu dovnitř nebo ven.

125521-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Zvenku chrání, uvnitř šetří

Různé typy rolet se liší podle použití. Ona není roleta jako roleta, proto neuškodí připomenout jejich rozdílnost. Venkovní předokenní rolety jsou nejúčinnějším stínícím prvkem, který současně nabízí mnoho funkcí: brání úniku tepla, což snižuje náklady na vytápění, vytváří účinnou protihlukovou izolaci, chrání dům nebo byt před zloději a v neposlední řadě i před slunečními paprsky v horkém létě. Vyrábějí se z hliníkových nebo plastových lamel vyplněných polyuretanem, který má vynikající izolační vlastnosti. Montují se do nadokenních boxů nebo typizovaných roletových překladů. Ovládání předokenních rolet je možné ručně popruhem nebo šňůrou, především však elektrickým pohonem s možností dálkového ovládání nebo s napojením na centrální ovládací systém.  Novinkou je bezdrátový solární pohon.

Žaluzie a rolety – inspirativní fotogalerie

Roleta s interiérem splyne nebo vynikne

Vnitřní rolety se v oknech původně objevovaly pouze jako stínící prvek. Dnes se v interiéru používají především jako dekorace, ale na jejich původní funkci to nic nemění. Stínící tkaniny pro rolety si lze vybrat v různých cenových relacích, barvách, materiálech a dekorech. Nejčastějšími materiály pro látky na rolety jsou polyester, bavlna a skelné vlákno, v menší míře například len a viskóza. V tomto ohledu jsou dekorativním doplňkem interiéru rolety ze skládané tkaniny, takzvané římské, s různým stupněm průsvitnosti, která dodají interiéru nádech neotřelosti. Velmi žádané jsou tkaniny, které mají z venkovní strany napařenou tenkou hliníkovou vrstvičku. Hlavní předností upravené tkaniny je zvýšená ochrana před tepelným slunečním zářením. Pro zvláštní využití se rolety vyrábějí také z hliníkové fólie, průhledné UV fólie, tkaniny v nehořlavé úpravě a zvukově izolační látky. Antistatická úprava, podle druhu materiálu, umožňuje běžné ruční čištění na sucho nebo mokrou cestou. V případě zvýšené prašnosti se k čištění rolety používá vysavač.

Vy ještě nemáte DFD?

Nabídka rolet je velmi obsáhlá a novinka na trhu vám tak snadno unikne. V letošní kolekci stínících doplňků Velux se objevila dvojitá roleta, která se skládá ze zcela zatemňující rolety a doplňkové plisované rolety. Stínící systém, označený jako DFD, se perfektně přizpůsobí přesně tomu účelu jaký potřebujete. Plisovaná roleta poskytne během dne příjemný a měkký stín a naopak, sluneční paprsky spolehlivě pohltí zcela zatemňující roleta. Každá z rolet se ovládá samostatně a i když si vyberete světlý odstín plisé nemusíte se bát, že se brzo ušpiní. Materiál je odolný proti znečištění a navíc si zachová tvar záhybů bez ohledu na to, jak často je roleta používána. Barevnou variantou k bílé plisované roletě je buď tmavě modrá, nebo béžová zatemňující roleta. Pokud si přece jen z barevné nabídky systému DFD nevyberete můžete zatemňující roletu doplnit plisovanou roletou FPL, která se snadno připevní ke spodní liště ovládací rolety.

Rolety umí mnohem víc než byste čekali

Je celkem snadné sladit rolety s interiérem z bohaté nabídky typů a vzorů ve stylu klasickém, moderním, avantgardním či rustikálním. Plocha rolety může působit jako decentní  nebo dominující obraz, který zvýrazní či uklidní atmosféru místnosti. Při výběru vnitřních rolet záleží na volbě barvy a materiálu textilie. Rolety však nemusí být jenom stínícím prvkem, ale mohou plnit i funkci designérsky zajímavého řešení. Velký prostor vkusně a účelně opticky rozdělí japonská panelová stěna, rolety místo výplně dvířek ušetří místo a koneckonců, za roletou se skryje i nevzhledný nebo nevyužitý výklenek.
Samostatnou kapitolou zůstávají střešní okna a zastínění zimních zahrad, kde jsou na kvalitní stínící prvky kladeny vyšší nároky než v „běžném“ interiéru. Tehdy venkovní rolety dosáhnou patřičného ocenění, protože většinu přebytečného tepla pohltí izolující lamely.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem Systra a Interiérové rolety

8.7.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist