Stavíte na podzim? Stihněte hrubou stavbu a nechte ji vymrznout

I když lze s moderními technologiemi a materiály stavět prakticky po celý rok snad jen s výjimkou období, kdy vládnou hluboké mrazy, je podzim stále nejoblíbenější dobou založení tzv. hrubé stavby. Co to vlastně znamená, co by se mělo do zimy stihnout a kdy ji nechat „odpočívat“, si povíme v článku.

Jestli jste už našli ten pravý pozemek pro váš dům, máte připojené inženýrské sítě, stavební povolení a projekt domu, můžete začít s budování rodinného hnízda.

Základy musí být bytelné

Funkcí základů je přenést hmotnost domu na podloží, a jejich správné provedení je proto zásadní. U dobrého podloží si zpravidla vystačíte s levnějšími základovými pásy, u problematičtějšího padá volba na kompaktní základovou desku, která váhu domu přenáší na celou svoji plochu. Při realizaci základové konstrukce je třeba myslet na uložení technických sítí i správnou hydroizolaci.

Jak roste dům

Když jsou základy dostatečně vyschlé, můžete začít se samotnou stavbou. Pod pojmem hrubé stavby rozumíme obvodové a vnitřní nosné stěny, stejně tak všechny stropy, nenosné příčky a také lodžie nebo balkony.

Při výběru materiálu je vhodné vždy volit svislé a vodorovné stavební konstrukce z jednoho stavebního systému. „Moderní stavební systémy už dnes totiž počítají s ucelenou řadou stavebních doplňků, která zahrnuje například i překlady, rohové cihly a další prvky. Není proto nutné zdivo řezat či sekat,“ vysvětluje Martin Urbanec, technický poradce ze společnosti KM Beta.

Střecha jako štít domu

Stejně jako základy, je před zimou důležité i dokončené zastřešení domu včetně nosné střešní konstrukce s položenou krytinou a prostupem komína, aby se ochránilo zdivo před deštěm a sněhem, na které jsou zimní měsíce obzvláště bohaté.

„Ještě než se pustíte do vlastního pokrývání, je důležité zkontrolovat provedení izolace a osazení fólie. Je důležité používat kvalitní fólii a pracovat správným technologickým postupem. Bohužel i dnes se setkáváme s tím, že je fólie přibitá k latím hřebíky či není dostatečně překrytá,“ vyjmenovává Martin Urbanec s tím, že myslet je už při stavbě dobré i na doplňky včetně užitečných drobností, jako jsou třeba nášlapné rošty.

Okna, vchodové i balkonové dveře chrání dům od nezvaných návštěvníků, a také pomůže temperování interiéru (tedy jeho vyhřátí a udržování stálé teploty). Krom toho může prodloužit dobu, kdy je v domě možné provádět vnitřní stavební práce.

Kdy nechat stavbu vymrznout?

V zimním období se práce na stavbách obvykle zastaví, když teploty spadnou pod nulu. S klesající teplotou se zpomalují chemické reakce v materiálech nebo mohou dokonce zcela ustat. Vedle toho také u některých materiálů hrozí vlivem mrazu vznik trhlin. V případě, že použijete speciálně upravené malty, které umožňují zdění až do teploty −5 °C, lze zimní odstávce předejít.

Nicméně pokud klesne teplota pod zmíněných −5 °C, je na místě nechat hrubou stavbu domu určitý čas odpočinout, takzvaně „vymrznout“. Dům tak získá čas, aby pořádně vyschnul, dotvarovaly se použité materiály a všechny konstrukce správně sedly. Na jarní období, až si stavba řádně odpočine, tak můžete nechat třeba dodělání venkovních omítek i zateplení.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: KM Beta

3.10.2016 3:29

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist