Stavíte a potřebujete mít okna hotová ještě před zimou? Možná si je zvládnete osadit sami

Zní to možná příliš optimisticky, ale reálné to je. Samozřejmě se jedná o činnost, kterou je nejlepší nechat na odbornících. Ale někdy holt není zbytí a čekání na ně je příliš dlouhé. Přinášíme vám tedy malý manuál o tom, co všechno montáž oken obnáší.

vymena-oken-3-1100x618.png Celá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Vsaďte na odborníky

Nejdříve je třeba si uvědomit, že kvalitně provedená montáž oken je velmi důležitá pro jejich následnou dobrou funkčnost a dlouhou životnost. Výrobci oken vám proto doporučí, abyste si na tuto práci pozvali odborně proškolené montážníky nebo si raději nechali okna namontovat přímo od dodavatele oken.

„Montáž oken svépomocí pořádně zvažte,“ říká i Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží oken. „Je totiž třeba dodržovat řadu normou stanovených technických detailů, které se týkají nejen tzv. kotevního schématu pro fixaci okna, ale i umístění nosných podložek tak, aby správně rozkládaly hmotnost prvku. Uvedené se týká jak montáže oken a dveří v novostavbě, tak i v případě rekonstrukce domu. Sebelepší návod nikdy nevyváží odborné znalosti a zejména praktické zkušenosti. Chybné provedení montáže může vést k velkým tepelným ztrátám v připojovací spáře, k nedostatečné zvukotěsnosti a také k pronikání vlhkosti a následné tvorbě kondenzátu a plísně. Tím si jen přiděláte starosti a navíc budete muset zaplatit následnou opravu. Montáž oken bez odpovídajících odborných znalostí a zkušeností tedy nelze doporučit.“

Pokud si ale chcete montáž oken pohlídat nebo se přece jen rozhodnete do ní pustit svépomocí, připravili jsme pro vás návod, jak postupovat krok po kroku v případě novostavby.

Čtěte také:

Pozor na tepelné mosty

Okna není během montáže potřeba jen správně zafixovat a namontovat, ale důležité je také správně vyplnit a uzavřít připojovací spáry. V opačném případě hrozí, že vzniknou tzv. tepelné mosty. A právě ty jsou slabým místem, kudy může unikat teplo ven z interiéru a kde mohou vznikat nežádoucí jevy spojené s kondenzací vlhkosti.

Pro bezproblémovou montáž oken je tedy třeba nejdříve řádně připravit stavební otvor. Povrch ostění musí být hladký a soudržný tak, aby bylo možné správně nalepit fólie pro uzavření připojovací spáry. „Nejsnazší variantou je usazování oken do stěn z monolitického betonu, který je po odbednění hladký a vytváří tak ideální podklad pro okamžité kotvení a zejména pro aplikaci uzávěrů připojovací spáry,“ říká Pavel Kašpar a pokračuje: „Jiné je to ale u betonových tvárnic a klasických cihel, jejichž povrch není kvůli koncovým zámkům rovný. Takový povrch je třeba nejprve vyhladit – nejlépe potažením tenkou vrstvou šedého stavebního tmelu.“

Poté je třeba ukotvit okenní rámy, což lze udělat dvěma způsoby – buď pomocí páskových kotev, které se připevní na rám a pomocí turbošroubů se pak upevní do ostění, nebo pomocí turbošroubů skrz rám přímo do ostění.

Jak správně osadit okna do stavebního otvoru krok za krokem se podívejte v naší galerii:

text: Ivana Kukalová ve spolupráci s Ing. Pavlem Kašparem, manažerem montáží oken Vekra, foto: shutterstock.com

1.9.2022 3:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist