Stavíme zahradní krb

Odlesky plamenů, praskot hořících polen a vůně rožněných dobrot – nic z toho už dávno není luxusem. Zahradní krby se staly společenským centrem, oblíbeným místem rodinných setkání a příjemné relaxace. Stavba krbu není záležitostí jednoho odpoledne, ale kdo má trochu technického ducha, může se s námi dát do díla.

Kde bude krb stát

Ještě  předtím, než zahájíme práce, najdeme pro zahradní krb vhodné umístění. Výchozím bodem je směr převládajících větrů a podmínky k vytvoření závětří, protože kouř by neměl obtěžovat sousedy, ale ani nás. Prostor, kde bude krb stát, by měl být chráněn před prudkými slunečními paprsky a je příjemné, když nás nebude od krbu vyhánět nenadálý déšť.

Pokud máme možnost umístit krb samostatně jako architektonický prvek, využijme toho, ale ponechme krbu dominantní postavení. Je to efektní řešení, zato velmi náročné na místo. Máme-li k dispozici vhodný svah můžeme krb zabudovat do opěrné zdi nebo stavbu zakomponovat do zákoutí s pergolou.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Při úvahách o tom, kolik plochy zabere krb berme v úvahu i odkládací plochy na přípravu jídla a prostor na uskladnění paliva a místo k sezení pro dostatečný počet osob. Kromě rodiny počítáme i s příchodem hostů či větší společnosti. Až budeme mít úplně jasné kam krb umístit, je pro usnadnění práce dobré mít k ruce projekt nebo alespoň nákres s rozměry a rozpisem materiálu.

Z jakého materiálu krb postavit

S ohledem na harmonické sladění venkovního krbu s okolím vybíráme stejné nebo podobné stavební prvky,  jaké jsou již v zahradě nebo domě použity.  Krb může postaven celý z kamene, cihel nebo v kombinaci obou materiálů. Nejčastěji se na základ staví betonový sokl, obvodový plášť ohniště je přírodního kamene nebo šamotových cihel a kouřová  komora se osadí ocelovým sopouchem a dozdí kamenem a cihlami. Sopouch lze nahradit zděným komínem s kouřovodem umístěným nad ohništěm. Doporučuje se komín osadit krycí stříškou, aby do komína nepršelo.

Pro krbové těleso se používají bílé komínové cihly, které jsou mrazuvzdorné a odolávají teplotám do 600 °C. Na obezdívku jsou vhodné výhradně materiály přírodní, například vápenec, pískovec, opracované kameny a pálené cihly či šamotky. Oblíbené (a levnější) cementovopískové prvky nevyjímaje. Ke zdění ještě budeme potřebovat šamot, portlandský cement, sypké vápno, písek a štěrk Jako pomocný materiál ocelový plech, ocelové profily a kulatinu o průměru 8  až 10 mm pro upevnění roštu.

Základy krbu

Než se pustíme do vlastní stavby krbu připravíme a urovnáme terén pro zhotovení základů. Zděný zahradní krb bez solidních základů do nezámrzné hloubky, minimálně sedmdesát centimetrů, nebude stabilní a hlavně bezpečný. Základy vytáhneme alespoň deset centimetrů nad terén jako sokl, na který postavíme krb. Základový beton vyztužíme kameny nebo armovacími ocelovými pruty. Hotovu základovou desku napustíme penetrací, pokryjeme lepenkou a zalijeme jeden až dva centimetry vysokou vrstvou cementové malty.

Krby – inspirativní fotogalerie

Topeniště

Ke stavbě topeniště přistoupíme až po vytvrdnutí základu. Vzhledem k vysokým teplotám v ohništi používáme jen kvalitní nepopraskané cihly, které před zděním navlhčíme. Malta pak přilne k povrchu cihly a lépe drží.  Při zdění si pomáháme latěmi, abychom udrželi jednotnou šíři spár (pět až šest milimetrů). Spáry vyplňujeme cementovou maltou a pomocné latě vyndáme až po vytvrdnutí. Když  máme dozděné topeniště, zpevníme poslední řadu armovaným betonovým věncem. Vrstva věnce má být silná na výšku cihly.

Boční stěny a podlahu topeniště vyzdíme šamotovými cihlami, mezi nimiž ponecháme jen dvoumilimetrové spáry, které vyplníme šamotovou maltou nebo vysokopecním tmelem. Při vyzdívce nezapomeneme na vložení vodících profilů pro vložení roštu. Rozměry topeniště odpovídají velikost krbu, ale doporučovány jsou tyto: výška zhruba 70 cm a co se týče hloubky, mělo by měřit dvě třetiny své šířky.Velmi užitečná je odkládací plocha, která bude sloužit jako pracovní  a odkládací prostor, a případně i nika k uskladnění dřeva. S obojím je nunto počítat a zdít současně s topeništěm.

Komín

Mezi topeništěm a komínem krbu stavíme sopouch. Můžeme ho vyrobit z ocelového, dva až tři milimetry silného plechu, s ukotvením pásovou ocelí nebo šrouby k bočním stěnám ohniště. Sopouch může rovněž být zděný cihlový nebo z kamene. Vyústění sopuchu končí v komíně, asi dva a půl metru vysokém, který by měl mít vnitřní průměr alespoň 15 x 15 cm. Hlavice komína (s minimálním průměrem 22 cm)  se zakončuje ochrannou stříškou ve výšce přibližně 25 cm.

Krb vydrží léta

Když topíme kvalitním dřevem nemusíme se o životnost krbu obávat. Údržba spočívá v běžném vymetení ohniště a úklidu přilehlého okolí. Pokud není krb krytý – umístěný pod přístřeškem – a je vystaven povětrnostním vlivům, může časem šamot popraskat a drolit se. V takovém případě se na trhu poohlédneme po lepidlu na opravu šamotu. Na trhu je kvalitních tmelů a lepidel dostatek.

Autorka: Irena Forejtová
Foto: Krby Věříš a archiv autorky

6.8.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist