Stavební spoření i na studium

V budoucnu bychom si možná mohli financovat studium na vysoké a vyšší odborné škole ze stavebního spoření. S návrhem novely zákona do Parlamentu přichází poslanci z ČSSD a stavební spořitelny jej vítají.

125187-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Konkrétní podmínky

O podobném návrhu financování studia na vysoké škole již jednalo minulý rok Ministerstvo školství s Asociací českých stavebních spořitelen. Konkrétní nové řešení ČSSD zahrnuje úvěr do maximální výše 36 tisíc korun ročně, a to pro všechny studenty vysokých a vyšších odborných škol ve věku od 15 do 26 let, kteří ukončili minimálně první ročník a ve studiu dále pokračují.
Možnost takovéhoto způsobu financování je především reakcí na nemalou výši nákladů na vysokoškolské studium – ty jsou pro mnohé rodiny silně zatěžující.

Návrh vítají všichni

Zástupci spořitelen návrh ČSSD vítají. „Vzdělání dětí je pro rodiny stejnou prioritou jako bydlení. Stát by touto formou významně podporoval i vzdělání a přitom by ho to nestálo ani korunu navíc,“ řekl Právu předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš. A ani ve Sněmovně zatím zdá se nemají nic proti. „Je určitě správné, aby se z dnešního stavebního spoření stalo jakési rodinné spoření, a tedy mělo širší význam. Vzdělání, to je cesta k prosperitě,“ soudí poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL).

Jak lze finance využít?

Získaný úvěr by mohly vysokoškolští studenti, jejich rodiče nebo jiná blízká osoba využít na uhrazení všemožných nákladů spojených se studiem, a to především na ubytování a stravu, dopravu či pořízení studijních materiálů. U soukromých škol pak také na poplatky za studium.

Úroky zůstanou

Podle návrhu by měly stavební pojišťovny poskytovat úvěry na studium obdobným způsobem jako půjčky na bydlení, tedy na základě buď již dříve založené smlouvy o spoření, nebo nově uzavřené. A na stejné úrovni by měly být i úroky. Ty se aktuálně pohybují kolem 3,5 až 4,8 procenta ročně. Splácet úvěr mohou rodiče, osoba blízká nebo sám student. Ten by navíc mohl začít úvěr splácet až v době, kdy by si začal sám vydělávat. Obavy o dostatek peněz ve stavebních spořitelnách nejsou potřeba, aktuálně je na kontech klientů stavebních spořitelen necelých 400 miliard korun, výše poskytnutých úvěrů je pouhých 180 miliard.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

21.4.2008 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist