Stavby ze dřeva: přírodní ekologické a ekonomické bydlení

Při vyslovení sousloví „stavby ze dřeva“ si většina laické veřejnosti představí něco na způsob srubů, nebo neizolovaných hospodářských staveb či přístavků typu dřevník, nebo kůlna. Stavbu „normálního“ obytného domu si spojujeme se zděnou konstrukcí, s cihlami a maltou. Přitom „dřevostavby“ jsou již běžně rozšířenou alternativou stavby zděné, jsou ekologické, nabízejí „bydlení v přírodě“ a jejich provoz je až o 90 % levnější.

124978-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Materiálová skladba stavby je otázkou nejen pevnostní, statickou, ale i tepelně izolační. Vedle toho není možné opomenout také ekologické parametry, které se odvíjejí v prvé řadě z obnovitelnosti, respektive neobnovitelnosti použitých materiálů, potažmo tedy jejich zdrojů. Dřevo má v tomto smyslu, spoustu výhod, je nejen tradičním materiálem, snadno opracovatelným a schopným vyhovět konstrukčním požadavkům, ale pochází i ze zmíněných obnovitelných zdrojů. Je to právě dřevo, které se používá jako materiál pro stavbu tzv. pasivních nebo nízkoenergetickch domů, jejichž náklady na vytápění mohou být až o 90% nižší.

Pojem „dřevostavby“ neznamená jeden jediný druh – typ stavby. Na tuzemském trhu pracuje mnoho firem nabízejících různě řešené domy, jejichž stavebním materiálem je dřevo. Liší se stavební technologií a tedy pořizovací cenou i provozními náklady. Velmi zhruba je možné uvést cenu za jeden metr čtvereční zastavěné plochy kolem 17 000Kč.

Dnešním dnem (28.2.) začíná veletrh Dřevostavby, který potrvá až do konce následujícího víkendu, tedy do 2.3.2008.

Co tedy hovoří pro dřevostavby (obecně)?

1. provozní náklady jsou podle použité technologie nižší, než u běžné zděné stavby (která ale také může být energeticky až pasivní)

2.dřevostavby jsou ekologické, protože stavební materiál pochází z obnovitelných zdrojů

3. dřevostavby nabízejí „bydlení v přírodě“, neboť dřevo je přírodní materiál

4. dřevostavby na nabízejí možnost stavebního řešení i velmi tradičním způsobem, např. tedy jako tzv. roubenky

Ceny dřevostaveb jsou srovnatelné a podle technologie i nižší, než objemově stejné zděné stavby.

Karel Holý
Foto firem STAVEX, FRANTIŠEK BARTOŠ , DOMY D.N.E.S.

28.2.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist