Stavba zdi z pórobetonu svépomocí

Před začátkem stavby je vždy bezpodmínečně nutné seznámit se se správným pracovním postupem, abychom se nedopouštěli chyb, které by mohly mít na výslednou stavbu doslova fatální účinek. Je třeba se také seznámit se správnými technologickými postupy, abychom mohli zvýšit efektivitu své práce a abychom si mohli stavbu zjednodušit, aniž by se to jakkoli projevilo na konci samotné realizace.

Jako každý větší úkol i stavba zdi z pórobetonu vyžaduje jednak důkladnou přípravu teoretickou, ale také vhodné nářadí, za pomocí kterého se bude stavba realizovat. Nivelační přístroj, latě anebo nivelační soupravy jsou velmi drahé položky v rozpočtu každého stavebníka, a tak je vhodné se poohlédnout po půjčovnách nářadí v okolí, zkusit například obchodní centra jako Baumax, Obi, Hornbach a informovat se zde na možnost vypůjčení tohoto nářadí. Zapůjčení potřebného nářadí je možné obvykle i přímo u výrobce zdiva.

V každém rohu budoucí budovy je nutné osazení rohovými pórobetonovými tvárnicemi. Pomocí nivelačního přístroje a latí se snadno určí výška uložení. Posléze je nutné položit tvárnici v nejvyšším bodě základu. Na základový pas či desku pak naneste štětkou penetrační nátěr, ovšem až po očištění. Nato následuje rozprostření a natavení hydroizolačního pásu o šířce alespoň 50 cm anebo dle projektu. Přesah při napojování pásů by měl být minimálně 15 cm. Bezpodmínečně nutné je vyměření přesných rozměrů půdorysu a polohy budoucích obvodových stěn dle vašeho projektu.

Pery k vnějšímu líci uložte jako první tvárnici v nejvyšším rohu obvodové desky. Po celé ploše tvárnice bude zapotřebí k osazení 20 mm silná vrstva vápenocementové malty. Poklepem gumového kladiva stabilizujte tvárnici. Přitom je třeba kontrolovat zachování její vodorovnosti dle vodováhy, a to v obou směrech. Ve všech rozích je zapotřebí následná kontrola výškového osazení tvárnic.

První řada tvárnic se ukládá na vápenocementovou maltu. Její tloušťka se pochopitelně mění v závislosti na nerovnosti základu. Její minimální tloušťka je určena rozměrem 20 mm. Především v napojení stěn, ale i v ostatních směrech je třeba dbát na vodorovnost. Případné vzniklé nerovnosti se upravují zarovnáním hoblíkem. Ještě než začnete pokládat další vrstvu tvárnic, je vhodné očistit povrch tvárnic od nánosu prachu a dalšího znečištění. Po celé ploše pak nanášejte zdící maltu pomocí zednické lžíce.

Dodržování správné vazby tvárnic je nutné, a to i v místech, kde počítáme s otvory ve stěně. Pro svislé přesahy tvárnic platí, že musí být alespoň 10 cm. Nezapomínejte na kontrolu osazení pomocí vodováhy, a to jak ve vodorovném, tak ve svislém směru. Gumovým kladivem srovnávejte polohy tvárnic.

Používáte-li tvárnice s úchopovými kapsami, pera a drážky vám umožní pohodlné osazení bez nutnosti dalších korekcí. V tomto případě profilování per a drážek zabezpečí těsnost spojení i bez použití malty. Avšak v případě použití hladkých tvárnic bez per a drážek, je nutné nanášení zdící malty na styčné plochy. Zapomeňte na jakékoli vodorovné posouvání tvárnic po maltě, to je zakázané, jelikož malta by mohla být tímto způsobem nahrnuta do svislé spáry a následkem toho pak může vzniknout mezera bez malty.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: gramat.rs, xn--52-ylctjfh.xn--p1ai, gazoberon.pro, hebelblok.ru, ekotek.no, bauen.de

4.7.2014 4:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist