Státní podporu i na končící smlouvu o stavebním spoření

Plánujete v lednu ukončit letitou smlouvu o stavebním spoření? Před výpovědí se vyplatí ještě jednorázově vložit nějaké peníze. Důvodem je státní podpora za tento rok, na kterou má i majitel rušené smlouvy plný nárok.

108559-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Většina lidí si v minulosti zakládala stavební spoření v prosinci – často pod vlivem marketingových kampaní spořitelen. Hodně výpovědí starších smluv je tak podáváno na počátku roku. Klient totiž, pokud nechce přijít o již připsané státní podpory, musí u starých smluv dodržet minimální dobu trvání a ta je 60 měsíců.

Před výpovědí ještě vklad

Klientům, kteří nyní v lednu se chystají navštívit svoji stavební spořitelnu a zde podat výpověď staré smlouvy, lze doporučit jediné – vzít si s sebou hotovost. Pokud totiž před podáním výpovědi je na účtu částka, kterou je možné využít z hlediska nároku na státní podporu, podporu i za tento rok klient získá. Je přitom úplně jedno, že je smlouva rušena již v prvním měsíci roku.

Otázkou zůstává, kolik je třeba vložit, aby státní podpora měla maximální výši. Pro tyto starší smlouvy činí maximum 4500 korun ročně, respektive 25 procent ze základu částky určené pro nárok na státní podporu. Pro maximum je třeba, aby základ činil alespoň 18 tisíc korun.

To ale neznamená, že je třeba v každém případě před výpovědí vložit celých 18 tisíc korun. Pokud klient spořil pravidelně, stačí obvykle vložit méně. Běžné totiž je, že jestliže klient každoročně ukládal 18 tisíc korun (nebo například 1500 korun měsíčně), má z hlediska nároku na státní podporu něco „předspořeno“. Státní podpora se totiž určuje také z peněz, které tvoří každoročně připsané úroky. Prostředky, které jsou na účtu a nepoužijí se v daném roce na nárokování státní podpory, se využijí v dalším roce, respektive letech.

Proto může stačit před podáním výpovědi pro zisk plné letošní státní podpory vložit jen několik tisíc korun. Kolik je třeba vložit, by klientovi měl přesně sdělit pracovník spořitelny.

Kdy bude výplata státních podpor

Veškeré peníze ze stavebního spoření klient, jež nyní v lednu ruší starou smlouvu a současně nárokuje ještě státní podporu za tento rok, dostane natřikrát. První výplata všech jeho vkladů, připsaných úroků a státních podpor následuje zhruba měsíc po podávání výpovědi spoření. Některé spořitelny prostředky vyplácejí dříve, jiné ale i později, záleží na konkrétních podmínkách.

Druhou výplatu bude tvořit státní podpora za uplynulý rok (2006). Tu klient dostane v průběhu dubna 2007 jako všichni ostatní střadatelé. Rozdíl je ale ve státní podpoře za rok 2007. Na tu klient nebude muset čekat až do dubna 2008, ale získá ji předčasně již na podzim tohoto roku v rámci doplňkového termínu pro výplatu státní podpory. Ten bývá v průběhu měsíce října.

Poslední státní podpory je možné si nechat poslat na libovolné konto, případně pokladní složenkou s výběrem hotovosti na poště. Záleží pouze na domluvě klienta s pracovníky stavební spořitelny.

Radek Šalanda
Foto autor
22.1.2007 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist