Starý dům na vinici dostal druhý život a úchvatnou podobu

Starý vinohradnický dům ve slovenské Nitře zdědili po rodičích. Jelikož byl svázán s krásnými vzpomínkami na dětství, nechtěli jej dědicové prodat a zvolili renovaci tak, aby se stal místem setkávání všech generací širší rodiny.

nitra_16-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Valentiny hvp Architects

Už samotné místo, kde se dům nachází, je jedinečné. Nachází se ve staré zástavbě tradičního viničního areálu Zobor v Nitře. Za domem je dodnes udržovaná vinice. V nové podobě není určen pro každodenní rodinný život, ale jako dům rekreační a zároveň místo setkávání více generací.

Plánovaná rekonstrukce byl pojatá takzvaně z gruntu, že z původního domu zůstal jen suterén, vše ostatní bylo vybudováno nově.

Přírodní materiály do krásné přírody

Velkou výhodou samotné realizace bylo, že investor je fanouškem zdravých a ekologických materiálů. Proto byly nové části postavené jako dřevostavba.

Přírodní materiály byly pro majitele podmínkou – proto i kamenný obklad je z masivního kamene z lomu, který pro účely stavby musel být upravován osekáváním. Fasáda z kamene a dřevěného šindele z kanadského cedru dala nové podobě neotřelý vzhled. Na sokly, atiky, oplechování je použit přírodní titanzinek Rheinzink stejně jako na střechu. Dřevěný obklad dostal i interiér.

Detaily k dokonalosti

Atiky, zaatikový žlab, lemování oken, parapet, okenní ostění, okenní nadpraží, lemování vchodových dveří, to vše je zabudováno v dřevěné i kamenné fasádě. Na římse přechází fasádní šindel do kamenného soklu.

Oplechovaný je přechod z kamenného soklu na dřevěnou fasádu a také všech šest větráků. Investor si na svém domě také nedokázal představit plastové mřížky, které se k tomuto účelu zpravidla používají. Všechny jsou vyrobeny z děrovaného plechu titanzinku. Také horní část dřevěné pergoly je oplechovaná titanzinkem, který zde tvoří jakési mini atiky.

2.10.2019 10:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist