Starožitnosti a jejich prodej podruhé

Jednou z dalších cest, jak se dostat k informaci o ceně předmětu, který zamýšlíme prodat, je návštěva starožitností. Zde se ale většinou nedozníme obecnou hodnotu předmětu, ale jeho hodnotu tržní. A to je vlastně to, co nás zajímá.

117690-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Návštěva starožitností není návštěvou kunsthistorika, ale obchodníka se starožitnostmi. Solidní obchodník podá informaci o tom, za kolik je daná věc prodejná a kolik si pak vezme provizi za zprostředkování prodeje. Odhady se ve starožitnostech většinou neprovádějí, ale standardně se uskutečňují tzv. výkupy, což je v podstatě totéž. Je možné se zde dohodnout v podstatě na dvou možných způsobech prodeje. První je za hotové peníze a druhý tzv. do komise.

Za hotové
Tento způsob je nejpříjemnější, ale přirozeně také nejméně výnosný, tedy pro prodávajícího, který dostane max. 50% prodejní ceny. Obchod by měl proběhnout korektně, tedy prostřednictvím smlouvy či na základě nějakého jiného dokladu, nejčastěji pokladního bloku.

Velká fotogalerie starožitností

Komise

Komisní prodej je poměrně známá varianta, tradičně se používá např. v autobazarech. Zde je bezpodmínečně nutné ošetřit obchod smlouvou, kde bude jasně napsáno, za kolik se bude věc prodávat, kolik dostane prodávající (původní majitel předmětu) a kolik si vezme starožitník jako provize. Stejně tak by tam měl být popsán mechanizmus poskytování slevy, tedy kam až starožitník může se slevou zajít a po jaké době prodeje za plnou cenu vůbec může ke slevování přistoupit. Tedy např. první měsíc za plnou cenu, druhý měsíc za plnou cenu, max. sleva 15 %, třetí měsíc 85 % ceny a max. sleva 10 atp.
Bývá zvykem, že se alespoň nějaká sleva dává hned z počátku prodeje, obchod se starožitnostmi nemá žádné pevné ceníkové sazby a jedná se vždy o dohodu. Běžnou praxí bývá, když starožitník kontaktuje majitele prodávaného předmětu telefonem a sdělí mu, že je zda zájemce ochotný zaplatit takovou a takovou cenu. Na tento způsob licitování není nutné přistoupit.
Aukce
Aukční praxí se budeme zabývat v dalším dílu.
Jaroslav Zákolanský
Foto archiv
21.6.2007 12:00
Více o tématu: starožitnost

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist