Staronová kuchyň levně, rychle a efektně?

Renovace kuchyně, stejně jako čehokoliv jiného, má smysl pouze do té míry, pokud za tzv. uspokojivé náklady dokáže prodloužit životnost třeba právě kuchyňského nábytku. Uspokojivé náklady jsou takové, které jsou významně nižší, než pořizovací náklady spojené s nákupem kuchyně nové. A kdy je vlastně potřeba kuchyň vyměnit a kdy je ještě možné ji renovovat?

129461-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Ohlédneme – li od estetických parametrů a přestaneme – li tedy uvažovat v kategorii „líbí či nelíbí“, pak nám při posuzování způsobilosti či nezpůsobilosti kuchyňského vybavení zůstanou čistě jen kritéria zaměřená na funkci a s ní spojenou obslužnost. Existuje celá řada nejrůznějších nástrojů, jak kuchyň „vylepšit“ a patří mezi ně např. samolepící hliníkové fólie, které se dají nalepit na stávající pracní desku, stejně jako samolepky s dekorem dřeva, jejichž úkolem je zakrýt otlučená místa nábytku atp. Nic z toho vám ale nedoporučujeme, životnost takové „renovace“ je pár týdnů či měsíců. Co ale stojí za to, je výměna pracovní desky, která je společně se spotřebiči srdcem a jádrem kuchyňské sestavy.

Výměna pracovní desky a jedna dobrá rada

Pracovní desku je možné zakoupit v kuchyňském studiu a to i vč. práce, tedy instalace. Cenu určuje materiál desky, nejdražší jsou umělé a přírodní kameny a nejlevnější je přirozeně laminátová dýha např. na obyčejné dřevotřísce. Jeden metr pracovní desky je možné vč. práce pořídit velmi orientačně za cca 1 000Kč. Bude to jednoduché lamino a dřevotříska. Pokud budete mít štěstí, můžete se trefit do standardizovaných rozměrů pracovních desek např. v IKEA, kde je možné desku pořídit za necelých 600 Kč. Ovšem do takové desky bude potřeba ještě udělat otvory pro varné desku či dřez, baterii atp.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Surový, neupravený metr kompozitní desky vypadající jako kámen a mající jeho vlastnosti, se dá koupit už za 500 Kč. Budete ale potřebovat řemeslníka a ten si vezme cca 400 Kč na hodinu.
Dobrá rada: nebudete – li chtít nějaký výjimečný, nestandardní a tedy drahý materiál, což by při snaze držet náklady renovace bylo dost absurdní, a rozhodnete-li se např. pro zmíněné laminátové řešení, pak stačí přesně změřit rozměry budoucí desky, neopomenout např. vyfotografovat kotvící mechanizmus (jak drží – jak se přidělaná ke spodním skříňkám) a nechat si desku udělat někde u venkovského truhláře, který ale umí „laminovat“. Nebude-li truhlář na opačném konci republiky, jistě se s ním bude možné dohodnout na instalaci. A pozor! Varné desky a dřezy mívají v drtivé většině dva rozměry ale jen jeden je ten, kterému má odpovídat díra v pracovní desce, je to ten „pro vestavbu“ či „k zapuštění“ atp.

Velká fotogalerie kuchyní IKEA

Není-li deska plesnivá a jen otlučená oprýskaná atp., pak je možné ji odmontovat, nechat obrousit a přelaminovat. Je potřeba se ale zeptat řemeslníka, zdali nebude levnější (případně o kolik) nechat si přeci jen vyrobit desku novou.
Jaroslav Holý
Foto archiv
29.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist