Stálezelené stěny už i v architektuře

Možná si pamatujete, když jsme na Livingu psali o stálezenelých stěnách, které se zabydlely v moderních interiérech. Jak se zdá, tak se tyto ekologické hydroponické instalace nově zabydlely i ve stavebnictví a architektuře samotné.

129211-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: archiv redakce

Vertikální zahrady mohou být takovým menším zadostiučiněním pro lidi žijící ve městě, kteří nemají možnost mít zahrádku v klasické podobě a mnohdy nedisponují ani drobným balkónem, kde by se mohli potěšit pečováním o truhlíkové rostlinky. Dají se využít i jako dekorace, byť trošku náročnější na údržbu. Tyto ‚zelenéstěny můžeme rozdělit do dvou kategorií – takzvané ‚zelené fasády‘ a ‚žijící stěny‘. Po ‚zelených fasádách‘ rostou popínavé rostliny, kdežto ‚žijící stěny‘ jsou již opravdu vertikální zahradou a rostlinám dodávají přímo živiny.

Kromě estetické funkce splňují takové zahrádky i praktickou izolační funkci a ve městech, kde bývají velká horka, ochlazují budovy. Za předpokladu, že jsou nainstalovány v interiéru, fungují také jako vzduchový filtr.

Podobné žijící stěny nalezneme po celém světě a některé z nich jsou skutečně zajímavé. Asi právem nás pak napadá otázka, jak probíhá jejich zalévání, přesazování, zastřihování atd. Nejspíše to nebude zrovna nejvhodnější hobby pro lidi se strachem z výšek.

 

Lucie Sýkorová

Foto:Freshome.com

13.8.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist