Srovnání smaltovaných a akrylátových van

Na diskusním fóru Living.cz si mnoho z vás kladlo otázku: jakou vanu do koupelny. Často se vedou pře, zda pořídit vanu akrylátovou anebo zůstat u klasické smaltované. Obě strany příznivců těchto typů van vycházejí z vlastních zkušeností. My za vás vaši volbu nerozhodneme, ale budeme se snažit dnešním článkem přispět k tomu, abychom vám s tímto rozhodováním ušetřili čas a námahu.

132364-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: archiv redakce

Základním rozdílem u těchto dvou druhů van je jejich usazování. Akrylátová vana se nesmí pevně zazdít, jelikož pracuje. Roztahuje se vlivem tepla, což je základní znak plastu. V důsledku tohoto jevu může dojít k problému se silikonovým tmelem. V dlouhodobém časovém horizontu je někdy třeba obvod akrylátové vany nově silikonovat.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Drobná poškození akrylátových van se dají velmi snadno odstranit pomocí speciálních prostředků. U van smaltovaných musí být provedeno přesmaltování celého povrchu.

Akrylátové vany déle udrží teplou vodu, ve smaltovaných voda chladne výrazně rychleji. Akrylátové vany jsou příjemné na dotyk a jejich velkou výhodou jsou nejen tvarové, ale i barevné možnosti. Snadno se udržují v čistotě. Smaltovaná vana je studená i na omak, je hodně trvanlivá, dá se tudíž pevně zazdít bez problémů se silikonem. Opotřebení je srovnatelné s akrylátovou.


Vše je také závislé na kvalitním provedení vany samotné a jejím následném usazení. Je to práce pro odborníky se zkušenostmi a nikoli pro kutily a laiky.

Větší koupelnová studia jsou dnes již připravena na to, že zákazník bude chtít vyzkoušet vanu podobně jako je tomu s postelemi. Umožňují tedy svým zákazníkům, aby si do vany před zakoupením vlezli a vyzkoušeli si ji.  Je to však možné pouze u těch vzorků, které jsou k tomuto účelu na prodejnách připraveny a jsou tedy speciálně ukotveny pro bezpečné vyzkoušení.

Zastánci smaltu nedají dopustit na snadnou údržbu těchto van, nešpiní se tolik a snesou i silnější čisticí prostředky.

Zárukou stálosti smaltovaných van je tloušťka oceli 3,5 mm. Kvalitní ocelovou smaltovanou vanu lze poznat při pohledu na její rubovou stranu, ta by totiž měla být také smaltovaná, nikoli pouze barevná.

Samočistící povrchová úprava smaltovaných van s názvem Perl-Effekt se trvale spojuje s povrchem smaltovaných van při teplotě 200°C. Voda z takto opatřeného povrchu nestéká, ale doslova se skutálí ve formě kapek, které s sebou odnášejí nečistoty. Po koupeli postačí opláchnutí povrchu teplou vodou a otření měkkým hadříkem do sucha. Na takto ošetřené povrchy smaltovaných van se nesmějí používat agresivní čisticí prostředky.  V případech silnějšího znečištění je vhodné použít pouze běžné saponáty. Jedná se o nadstandardní vybavení za příplatek. Obvykle se částka pohybuje kolem 2 tis. Kč/ks.

Pokud pomýšlíte na vanu masážní, u smaltovaných van je potřeba zakoupit je již v masážním provedení, avšak u van akrylátových je to tak, že je můžete tímto systémem dovybavit až dodatečně.

Další zajímavé informace o vanách můžete získat z našich článků: „Nové typy van jsou tady!“ nebo „Trochu jiná vana“.


Celou diskusi, do které se se svými zkušenostmi můžete také zapojit, najdete v tomto vláknu Akrylátová nebo smaltovaná vana?


 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: comparestoreprices.co.uk, diytrade.com, pcs.starberry.net, interiordesignlv.com, bestbathroomtips.com, designtrademagazine.blogspot.com, nykb.com, nykb.com, kitchenandbathpeople.blogspot.com, housevira.com, modernhomesbathrooms.co.uk, europeanbathrooms.com, aqva.co.uk, bcsanitan.co.uk, europeanbathrooms.com, archiexpo.com, made-in-china.com, victoriaplumb.com, modernhomesbathrooms.co.uk, anvok.com, priceinspector.co.uk, hydro-spahottub.com, archiproducts.com

20.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist