Sprchový kout? Víme, proč se vyplatí

Sprchové kouty jsou nejen praktickou, ale často i estetickou součástí koupelny. V ideálním případě je tam najdete společně s vanou. Ti, kteří nemají dostatečně prostornou koupelnu, však stále častěji dávají sprchovým koutům přednost před vanou. Při výběru sprchového koutu je ale třeba zvážit několik důležitých věcí. A věřte, že vzhled není opravdu to nejdůležitější.

11kaldewei_v_tower_meisterstueck_centro_duo_oval-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Kaldewei

Proč sprchový kout?

Volba sprchového koutu s sebou přináší celou řadu výhod. V první řadě je to úspora vody, protože i při běžném sprchování zkrátka nevytočíte tolik, jako kdybyste si dopřáli naplněnou vanu až po okraj. S úsporou vody souvisí i úspora času. Sprchování vám zabere maximálně 5 minut, někomu klidně ještě méně, zatímco když se „naložíte“ do vany, jen stěží z ní budete ochotni vylézt dříve než za půl hodiny. V neposlední řadě jde také o úsporu místa: Sprchové kouty jsou méně náročné na prostor.

Základní dispozice

Na výběr má zákazník také ze dvou základních variant. Sprchové kouty oddělené volně stojícím sklem, které elegantně zapadá do koupelny nebo vyvýšený kout s vaničkou, skleněnou stěnou s plastovými doplňky. První varianta je vhodná pokud si přejete místo pro sprchování oddělit, ale zároveň vám stačí jako odtok vody jen malý kanálek. Zástěna oddělí prostor pro sprchování od zbytku koupelny a voda se nedostane mimo kout.

Druhá zmíněná varianta s vaničkou se přizpůsobí celé rodině. Zatímco dospělým postačí proud teplé vody a využijí perfektně celý prostor, děti si mohou nízkou vaničku napustit a dovádět v troše vody. Tímto způsobem ušetříte vodu, oproti dennímu koupání ve standardní vaně.

Jaký tvar zvolit?

K dostání jsou polokruhové, čtvrtkruhové, obdélníkové či čtvercové tvary. Sprchové kouty se vyrábějí v rozličných variantách, takže vždy si můžete zvolit takový, který dokonale zapadne do vaší koupelny a nebude zabírat zbytečně moc místa. Můžete však zvolit sprchový kout vyzděný, který doplníte pouze skleněnými nebo plastovými dveřmi, nebo jen částečně vyzděný, kdy část tvoří obložené stěny a zbytek dotváření skleněná zástěna s dveřmi, které mohou být buď otočné, nebo posuvné.

Když toužíte po originalitě

Rozmáhajícím trendem jsou sprchové kouty, které jsou tvořeny tzv. volným sklem. V praxi to vypadá tak, že se pro sprchový kout pouze vyhradí místo a to se pak obestaví volně stojícími skleněnými deskami. Takže pokud toužíte luxusnější variantě, je tohle pro vás ta správná cesta. Další možností je tzv. otevřený sprchový kout, který není oddělený žádnými „zástěnami“ a stává se tak vizuálně nedílnou součástí celé koupelny.

Odkládací prostor

Ke komfortnímu sprchování samozřejmě patří také alespoň malý odkládací prostor. Ten nesmí chybět v žádném sprchovém koutu. Proto je třeba sem umístit různé druhy polic na odkládání hygienických potřeb. Nicméně pohodlí při sprchování zvýší také například sklápěcí sedátko, které ocení senioři nebo osoby tělesně postižené.

4.11.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist