Sprchový kout bez vaničky – šperk vaší koupelny

Řešíte otázku, zda sprchový kout bez vaničky, nebo s ní? Jedině bez! Díky dokonalé hydroizolaci celého sprchového koutu a kvalitním odtokovým kanálkům, není už vanička potřeba. Navíc koupena získá švih a prostor celé koupelny se odlehčí a zvětší.

16mano_rako-12-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: RAKO

Asi nejdůležitější podmínkou sprchového koutu bez vaničky je kvalitní hydroizolační nátěr pod dlažbou a jeho vytažení na stěny, podlaha musí být odizolovaná po celé koupelně. K hydroizolaci sprchových koutů můžete použít přípravky speciálně k tomu určené, někteří výrobci zase nabízejí prefabrikované sprchové kouty ve formě hotového výrobku, na který se jen položí dlažba.

Základem řešení obloženého sprchového koutu je sprchový žlábek, který svádí vodu do odtokového systému. Žlábek krytý plným nebo perforovaným roštem je zapuštěn do keramické dlažby tak, že jeho horní hrana lícuje s jejím povrchem. Instalujte jen odtok určený pro sprchy, který se po obvodu napojí na hydroizolaci a nedojde tak k zatékání vody. Vyrábí se v mnoha tvarech od čtverců, rohových trojúhelníků až po liniové žlaby.

Tvar sprchového koutu určuje nejčastěji jednoduchá skleněná zástěna. Její konkrétní podoba je dána umístěním sprchového koutu (v rohu, v nice nebo v prostoru). Abyste neměli vodu po celé koupelně, je nutné zajistit dokonalý spád podlahy směrem k odtoku – minimálně 2% (2cm/bm). Také odtok musí být dobře nadimenzovaný a pravidelně čištěný, aby zvládnul pojmout všechnu vodu. Při jeho výběru si zjistěte, kolik proteče sprchou litrů vody za sekundu a kupte žlábek s vyšší hodnotou. Dveře sice vodu částečně zastaví, ale nelze na ně spoléhat. Nehledě na to, že někdy se instaluje pouze zástěna a vstup je volný. Máte-li strach, že odtok nebude stíhat, pojistěte si okraj koutu schůdkem nebo lemem.

5x PRO:

Žádná omezení
Velikost atypického sprchového koutu záleží jen na vás a dispozicích koupelny. Vaničky se vyrábějí jen v určitých rozměrech, které nemusí odpovídat vaší potřebě. Sprchový kout řešený bez vaničky se přizpůsobí vám.

Eleganní řešení
Optické propojení koupelny s navazujícím sprchovým koutem je díky identickému designu použité dlažby stylově jednoduché a přitom elegantní řešení. To je výhoda hlavně v menších prostorech – jednotná podlaha opticky prostor rozšíří.

Lepší bezpečnost
Keramické dlažby nabízejí kvalitní protiskluzné povrchy. Do sprch se hodí nejlépe třída B nebo C. Zvýšit pocit bezpečí lze i větším procentem spárovaných ploch, které odvedou přebytečnou vodu z povrchu dlažby, proto je vhodné vybírat dlaždice menších rozměrů nebo mozaiku. Užití funkčních tvarovek při obkládání, jako jsou rohy nebo sokly, eliminuje ve sprše ostré rohy a hrany a zvýší bezpečnost při sprchování.

 

Bezbariérový vstup
Umístění prostorného sprchového koutu v úrovni podlahy umožňuje lidem se sníženou pohyblivostí pohodlný vstup dokonce i vjezd na invalidním vozíku. Snadno se do něho umístí i sklopné sedátko a madlo nebo třeba dvě sprchové hlavice.

Vydrží vše
Keramický povrch dlaždic vyniká výbornou mechanickou odolností. Překonává ostatní povrchy, které se mohou lehce odštípnout nebo poškrábat. Nevadí ani prudká rána sprchovací hlavice, ani pojezd kola invalidního vozíku, stejně jako je „hračkou“ opláchnutí špinavých pacek domácího mazlíčka.

Foto: RAKO, RAVAK, 

19.2.2020 5:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist