Sprcha vs. vana plná pěny

Voda je blahodárný lék na všechny starosti i stresy, je úžasný dodavatel energie, dokáže odplavit smutek, strach i únavu. Možná právě proto jí tak často vyhledáváme a je jedno jestli je to v podobě koupaliště a bazénu v letních měsících, nebo sprchy či vany plné horké vody v  měsících zimních.

121427-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Představa, že žijeme ve středověku, kde se lidé koupali třeba jen jednou za rok, je pro většinu z nás něco naprosto nemyslitelného. V současnosti se necháváme vodou doslova rozmazlovat. Dopřáváme si sprchu ráno i odpoledne, když se po náročném dni vrátíme z práce domů a necháváme na sebe působit blahodárné účinky vody. Jen každý z nás volí jinou formu osvěžení a dobití baterií. Někteří nedají dopustit na sprchu, jiní se neobejdou bez pořádně horké vodní lázně. Ale co je lepší?

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Vana
My v redakci jsme se svorně shodli, že není nad vanu plnou voňavé pěny, ve které si uděláme pohodlí klidně s časopisem nebo knihou, ideálně když venku za okny zuří sněhová vánice a třeskutý mráz. A nic na tom nemění ani fakt, že lékaři časté koupele nedoporučují, protože příliš vysušují naší pokožku, což je nevhodné především pro lidi trpící ekzémem.

Velká inspirativní galerie sprchových koutů

Takže za nás vede docela jistě vana. Pravda, pokud si chcete koupání opravdu užít, pak k tomu potřebujete rozměrnější vanu, než která je standardně dodávaná do panelových domů, což s sebou nese i poměrně velkou náročnost na prostor. Ovšem pokud prostor máte, pak můžete mít vanusprchový kout v jednom.

Vanové zástěny v podobě gumových závěsů nejsou nic nového a ruku na srdce, ani nic extra vzhledného. Ovšem na trhu jsou dnes již k dostání také vanové zástěny z tvrzeného skla nebo plastu, které je možné na vany nainstalovat buď napevno, případně jako skládací či sklopné dveře, které zabrání při sprchování ve vaně stříkání vody po celé koupelně, což je velmi často doménou našich nejmenších. I po sprše ve vaně, tak můžete najít koupelnu suchou a upravenou. Navíc vana se mnohem snáze udržuje, než sprchový kout. Pro vanu mluví zcela jasně také prostor, který ke sprchování i koupání máte. Bez vany se neobejdete ani když máte malé děti a co si budeme povídat, hojně jí využijeme i při sprchování květin nebo namáčení prádla. Mimochodem, kdo si neumí představit Vánoce bez živého kapra, ten vanu jednoznačně potřebuje. Nevýhodou van je jejich špatná přístupnost pro osoby se špatnou pohyblivostí i pro dříve narozené.

Sprchový kout
Ať už má vana superlativů kolik chce, sprchový kout má celou hromadu příznivců a i jim je třeba dát za pravdu, že má něco do sebe. Sprchování v nich je rychlejší a podle odborníků také  podstatně hygieničtější a zdravější. Docela jistě nezanedbatelnou výhodou je ekonomičnost sprchování. Pokud investujete do sprchové hlavice s regulátorem ušetříte oproti koupeli ve vaně až polovinu spotřeby vody. Oceníte také oddělený prostor, zvláště v koupelnách, jejichž součástí je i toaleta, kde si můžete dopřát soukromí. Podstatně jednodušší je také přístup do koutů a tudíž jsou vhodné pro seniory i všechny ty, kteří mají nějaké pohybové omezení. Sprchové kouty vám ušetří práci s úklidem mokré podlahy, ale na druhou stranu se můžete pořádně potrápit s úklidem stěn. Zvláště pak máte-li doma tvrdou nebo hodně vápenatou vodu. Nevýhodou je také poměrně malý prostor, který máte k dispozici. I když tento problém lze, pokud vám to prostor koupelny dovolí, vyřešit koupí většího sprchového boxu.

Sprchové kouty jsou dnes k dostání v nejrůznějších variacích, v kombinaci s masážními panely, s vaničkou čtvercovou či čtvrtkruhovou. Vanička bývá zpravidla vyrobena z akrylátu, který je velmi odolný a přitom snadný na údržbu. Bývá opatřena protiskluzovým povrchem a můžete vybírat mezi nízkou či téměř třicet centimetrů vysokou vaničkou. Některé mají dokonce vyvýšenou stěnu, ta potom může sloužit jako sedátko.
A co vy? Máte raději sprchu, nebo nedáte dopustit na vanu plnou horké vody a k tomu třeba časopis, svíčky, šampaňské a romantiku? Já osobně jsem pro vanu, sprchový kout beru jen jako náhradní řešení třeba na dovolené. Vana je vana. Jak to máte vy?

 

Mohlo by vás zajímat:

        Koupelnová novinka pro rok 2012

 

Petra Martišková
Foto: comparestoreprices.co.uk, ecomanta.com, momist.blogspot.com, ozgunresimler.com, alibaba.com, helloecoliving.com, dekordekorasyon.com, tolles-hotel.de, s724.photobucket.com, tootoo.com, sannora-sanitary.en.made-in-china.com

 

 

21.3.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist