Správně řešená domácí pracovna? Dvě základní pravidla

Ne každý má to štěstí, aby si mohl ve vlastním bytě vyčlenit jednu místnost a z té si udělat pracovnu. Většinou se situace řeší různými kombinacemi funkčních využit jedné a té samé místnosti a nejčastěji se stávají pracovny součástí ložnice a nebo obývacího pokoje. Vždyť v podstatě jde jen o stůl, židli a elektrickou zásuvku.

I při budování tak na první pohled jednoduchého vybavení, jakým se zdá být pracovna, je potřeba dodržovat několik základních pravidel a zajistit si tak vyhovující a hlavně k práci a soustředění stimulující pracovní místo.

Pravidlo č.1 – výška stolu a židle
Ideální je, když může být stůl i židle polohovací – výškově nastavitelná. U židlí to není problém, i ty obyčejné pracovní židle za cca 1 000Kč nabízejí modulovatelnou výšku i sklon sedáku, často také opěráku. U stolu tomu tak často nebývá. Zvykově se používá výška desky stolu 75 cm pro středně – průměrně vzrostlého uživatele (cca 186 cm). Správná výška stolu napomáhá rovnému sezení a pohodlnému sezení. Vyzkoušejte si vše ještě dříve, než za to zaplatíte. Vyplatí se to!

Pracovna – inspirativní fotogalerie

Dobré je, když jsou případné kolečkové židle opatřeny buďto brzdou a nebo když nejsou v přímém styku např. s dřevěnou nebo linoleovou podlahou. Lidově řečeno, na takové židli se pak těžko sedí, protože je „jako živá“ a není takřka možné se hluboce opřít.

Pravidlo č.2 – osvětlení
Zde je potřeba dodržovat základní pravidlo hovořící o tom, že pro leváka je nejideálnější, když mu světlo dopadá na stůl z prvé strany a pro praváka ze strany levé. Je to pochopitelné. Kdyby pravákovi přicházelo světlo z pravé strany, tak by se mu na papíře dělal stín jeho vlastní ruky. Není li možné takové pravidlo respektovat, je nejlépe zvolit osvětlení zhora, tedy vysokou kloubovou lampu.
Karel Nýblt
Foto firem Kappler, Stavocentrum, Nabytek-forliving, Vseprobyldeni, Design Interior
7.6.2007 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist