Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela

Poinsettie (vánoční hvězda) patří již mnoho let k nejoblíbenějším v zimě kvetoucím “pokojovkám”. Ať už je využijete pro výzdobu v moderním stylu nebo v klasických vánočních dekoracích, poslední týdny roku se bez nich prostě neobejdete. Abyste se z vánoční hvězdy těšili co nejdéle, dopřejte jí světlé a teplé stanoviště chráněné před průvanem a řiďte se šesti základními tipy pro správnou zálivku.

shutterstock_524030317-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

  1. Zalévejte vodou pokojové teploty

Poinsettie pochází z tropického Mexika, proto nemá ráda studenou vodu ani studený vzduch. Vodu v konvičce na zalévání nechte po napuštění odstát, dokud nedosáhne pokojové teploty.

  1. Lepší je měkká voda

Ideální pro zálivku je voda dešťová, která je přirozeně měkká (má nízký obsah vápníku) a “nachytat” si ji můžete venku.  Pokud máte doma tvrdou vodu, můžete obsah minerálů ve vodě snížit převařením vody, nebo tak, že ji necháte po napuštění alespoň jeden den odstát.

  1. Až když je substrát sušší

Hvězdy zalévejte tehdy, když začíná substrát vysychat – to zjistíte tak, že zaboříte prst do hlíny a zkontrolujete, jestli je suchý i v hloubce 2 cm. Suchý substrát se pozná i potěžkáním květináče v ruce, bude překvapivě lehký. V každém případě dejte však pozor na to, aby substrát nevyschl natolik, aby se začal na dotek drolit.

  1. Pravidelná, ale mírná – ideální pomůckou je sklenka na šampaňské

Vánoční hvězda by nikdy neměla mít přemokřený substrát. Je lepší zalévat ji méně a častěji než rostlinu přelít. Standardně velká rostlina v květináči o průměru asi 13 cm bude na jedno zalití potřebovat asi 100 ml vody – přibližně tolik, kolik by se vešlo do sklenky na šampaňské. Naopak mini rostliny v květináči o průměru okolo 6 cm budou potřebovat jen polovinu tohoto množství. Dobrým vodítkem pro rostliny standardní velikosti je zalévat tímto způsobem každé dva až tři dny, u mini rostlin i častěji kvůli malému množství půdy. S častější zálivkou je potřeba počítat také u rostlin, které umístíte do velmi teplých místností nebo na stanoviště v blízkosti topení.

  1. Pryč s přebytečnou vodou

Asi 15 minut po zálivce je vhodné vylít všechnu přebytečnou vodu, která zůstala v podmisce nebo obalu. Rostlinu můžete zalévat i spodem a nechat ji nasáknout tolik vody, kolik potřebuje. Vodu nalijete přímo do misky nebo do vnějšího obalu a vložíte do ní rostlinu asi na 15 minut. Pokud rostlina během pár minut nasákne všechnu vodu, trochu vody jí ještě přidejte. Naopak, pokud se hladina vody po několika minutách nezmění, znamená to, že rostlina další zálivku nepotřebuje a přebytečnou vodu můžete vylít.

12.12.2022 5:20 | autor: Marie Šámalová | zdroj: Článek byl vytvořen ve spolupráci s odborníky na pěstování vánočních hvězd - Stars for Europe

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist