Správná orientace domu – základ spokojeného bydlení

Chystáte se stavět? Pořizujete si nový byt? Pak se kromě vhodné lokality a příjemného prostředí zaměřte také na orientaci jednotlivých pokojů na světové strany. Ač se vám to možná zdá nedůležité, vězte, že špatně orientované místnosti vám mohou pořádně znepříjemnit bydlení.

131909-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Před zpracováním projektové dokumentace si nejprve dobře místo zmapujte. Zjistěte, na jakou světovou stranu je pozemek orientován, porozhlédněte se po okolí, zda vám nebude bránit nebo stínit sousední dům či vzrostlý strom. Pak už se stačí řídit pěti pravidly a vaše bydlení bude naprosto dokonalé.

Pravidlo první – místnosti, v nichž budete nejvíce pobývat orientujte na jih nebo jihozápad, tedy na strany, kam nejvíce svítí sluneční paprsky. Jedině tak budou místnosti světlé i v zimních měsících, kdy sluneční světlo není intenzivní a dlouhotrvající. Orientaci na jih a jihozápad si tedy zaslouží obývací pokoj nebo jídelna, kde trávíme nejvíce času.

Pravidlo druhé – slunce po ránu nás skvěle naladí. A tedy je víc než jasné, že nejvhodnější orientace ložnice je na východní stranu. Příjemné pohlazení ranních paprsků nám pomůže lépe vstát z postele a navíc sluneční svit je zde velmi krátký, ložnice se tudíž nepřehřívá a večer v ní není na spaní nepříjemné horko.

Pravidlo třetí – děti potřebují teplo. A i když v místnostech spí, valnou část dne zde tráví hraním, učením, čtením a proto potřebují dostatek světla. Dopoledne tráví děti ve škole či školce, žádoucí je tedy, aby byl pokoj prosvětlený především v odpoledních a večerních hodinách. Orientovat bychom jej tedy měli spíše na jihozápad a západ.

Pravidlo čtvrtékuchyň není nutné vyhřívat. V kuchyni se totiž vzduch ohřívá sám díky vaření a není proto nezbytně nutné, aby byla kuchyň na jižní straně domu. Výjimku tvoří kuchyně, které jsou zakomponovány do celistvého prostoru spojeného z kuchyně, obývacího prostoru a jídelny. Samostatné kuchyně můžete klidně orientovat na západ.

Pravidlo páté vstup a garážové stání schovejte. Pro tyto prostory použijte tu nejméně reprezentativní stranu domu. Samozřejmě, že garáž by měla být co nejjednodušeji přístupná z příjezdové komunikace, ovšem vstup i velká garážová vrata se snažte orientovat na sever. Stejně jako místnosti, které nevyžadují světlo a teplo, tedy šatny, či technické zázemí domu.

Petra Martišková
Foto: midtownmontgomeryliving.com, zimagz.com, furnitureminimalist.com

3.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist