Sporáky na dřevo se vrací současných kuchyní

Při zařizování kuchyně se většinou řeší, zda si pořídit sporák či varnou desku a troubu zvlášť. A hlavně jestli by měly fungovat na elektřinu, nebo na plyn? Co ale takhle na dřevo? Co na to říkáte?

3ludlow-stoves-ltd_ilaria-woodburning-cooker-amp-boiler-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Ludlow Stoves Ltd.

Všechno líp chutná

Když někdo tvrdí, že není nad buchty upečené v troubě starých kachlových kamen, v nichž se topilo dřevem, asi si budete myslet, že přehání. Ale je to pravda.

Trouby v kuchyňském sporáku dokáží skutečně vytvořit takové prostředí, které má vliv i na chuťové vlastnosti pokrmu. Je to jako, když se kdysi pekl chléb ve staré kamenné peci. Také byl trochu jiný a s pěknou křupavou kůrčičkou.

Výrobci současných sporáků vycházejí ze starých zkušeností a přidávají moderní technologii, aby byl proces hoření co nejefektivnější. Co je však nejdůležitější, že jejich provoz je velmi levný a ekologický. Palivem je zejména dřevo, dřevěné brikety nebo pelety.

Domů i na chalupu

Sporáky si v současné době lidé pořizují nejčastěji na chalupy, chaty, ale i do rodinných domů. Jsou výhodné zejména v zimě, kdy si uvaříte a tepelnou energii využijete zároveň na vytápění. Funguje to vlastně v duchu populárního sloganu poslední doby: dva v jednom. Prostě nejen vaříte, ale u toho zároveň topíte.

Dnešní moderní sporáky však mají oproti starým kachlovým kamnům jednu výhodu – velmi účinné spalování. Moderní technologie umožňuje, aby byl proces hoření efektivní a uvolnil co nejvíce tepelné energie. Dříve hodně tepla uniklo komínem, ale dnes je to jiné. Jednoduše se to dá říci tak, že méně přikládáte, ale máte více tepla.

K hřejivé atmosféře přispívá i plápolající oheň

Současné sporáky na dřevo jsou k dostání v různém designu. Některé připomínají staré klasické sporáky na nožičkách, což jistě ocení milovníci rustikálního stylu a zarytí chalupáři. Existují však moderní, velmi účelné typy, obsahující nejen troubu, ale svým vzhledem zapadnou i do té nejmodernější kuchyně.

A nemusíte si ani odříkat uklidňující pohled do hořícího ohně. Vždyť právě kamna, kde můžete pozorovat plápolající oheň, jsou velmi oblíbená. Pohled do plamenů se totiž nikdy neomrzí a v místnosti vytváří kouzelnou atmosféru. Odborníci navíc tvrdí, že teplo z takových kamen je daleko příjemnější než z radiátorů a zvuk praskajícího dřeva má pozitivní účinek na naši psychiku.

Nebojte se, že budete šlapat v popelu

Kritici možná namítnou, že kolem takových kamen bývá nepořádek. Ale dnes už to tak není. Můžete využívat k topení dřevěné nebo uhelné brikety, takže prostor na zemi před kamny zůstává čistý, bez odřezků kůry a větviček. Navíc existují speciální vysavače, díky nimž se vám podaří snadno udržovat kolem kamen pořádek.

 

28.2.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist