Sporáky na dřevo se vrací do současných kuchyní

Co si přinést do kuchyně trochu opravdového sálavého tepla a spojit praktické s užitečným? Klasické sporáky na dřevo jsou opět v kurzu. Vytopí celou kuchyni, a ještě na něm uvaříte pro celou rodinu.

3ludlow-stoves-ltd_ilaria-woodburning-cooker-amp-boiler-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Ludlow Stoves Ltd.

Když někdo tvrdí, že není nad buchty upečené v troubě starých kachlových kamen, v nichž se topilo dřevem, asi si budete myslet, že přehání. Ale je to pravda.

Trouby v kuchyňském sporáku dokáží skutečně vytvořit takové prostředí, které má vliv i na chuťové vlastnosti pokrmu. Je to jako, když se kdysi pekl chléb ve staré kamenné peci. Také byl trochu jiný a s pěknou křupavou kůrčičkou.

Výrobci současných sporáků vycházejí ze starých zkušeností a přidávají moderní technologii, aby byl proces hoření co nejefektivnější. Co je však nejdůležitější, že jejich provoz je velmi levný a ekologický. Palivem je zejména dřevo, dřevěné brikety nebo pelety.

Nejen na chalupu

Sporáky si v současné době lidé pořizují nejčastěji na chalupy, chaty, ale i do rodinných domů. Jsou výhodné zejména v zimě, kdy si uvaříte a tepelnou energii využijete zároveň na vytápění. Funguje to vlastně v duchu populárního sloganu poslední doby: dva v jednom. Prostě nejen vaříte, ale u toho zároveň topíte.

Dnešní moderní sporáky však mají oproti starým kachlovým kamnům jednu výhodu – velmi účinné spalování. Moderní technologie umožňuje, aby byl proces hoření efektivní a uvolnil co nejvíce tepelné energie. Dříve hodně tepla uniklo komínem, ale dnes je to jiné. Jednoduše se to dá říci tak, že méně přikládáte, ale máte více tepla.

Síla opravdového ohně

Současné sporáky na dřevo jsou k dostání v různém designu. Některé připomínají staré klasické sporáky na nožičkách, což jistě ocení milovníci rustikálního stylu a zarytí chalupáři. Existují však moderní, velmi účelné typy, obsahující nejen troubu, ale svým vzhledem zapadnou i do té nejmodernější kuchyně.

A nemusíte si ani odříkat uklidňující pohled do hořícího ohně. Vždyť právě kamna, kde můžete pozorovat plápolající oheň, jsou velmi oblíbená. Pohled do plamenů se totiž nikdy neomrzí a v místnosti vytváří kouzelnou atmosféru. Odborníci navíc tvrdí, že teplo z takových kamen je daleko příjemnější než z radiátorů a zvuk praskajícího dřeva má pozitivní účinek na naši psychiku.

Jak udržet pořádek kolem kamen

Kritici možná namítnou, že kolem takových kamen bývá nepořádek. Ale dnes už to tak není. Můžete využívat k topení dřevěné nebo uhelné brikety, takže prostor na zemi před kamny zůstává čistý, bez odřezků kůry a větviček. Navíc existují speciální vysavače, díky nimž se vám podaří snadno udržovat kolem kamen pořádek.

 

23.2.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist