Spojení kuchyně s obývacím pokojem

Ženy si často a právem stěžují, že tráví mnoho času při přípravě pokrmů pro svou rodinu osamoceny v kuchyni bez kontaktu s dalšími členy domácnosti. Je to pochopitelné, že v době, kdy máme na sebe doma vzájemně čím dál méně času, se s velkou oblibou setkává slučování kuchyňských prostor s obývacím pokojem. Tak získává rodina na důležitém pocitu sounáležitosti, děti vidí, jak maminka věnuje svůj drahocenný čas přípravě jídla a mohou jí přijít kdykoli na pomoc, takže celé toto interiérové uspořádání může mít i pozitivní výchovný charakter.

136634-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Často také rodiče potřebují dohlédnout při práci v kuchyni na své ratolesti, jak si hrají anebo píší domácí úkoly, a s takovýmto propojeným uspořádáním bytu je situace celkově jednodušší. Někdy si spojení kuchyně s obývacím pokojem vyžádá celkově malá výměra bytu. Metry čtvereční některých kuchyňských prostor jsou tak miniaturní, že se sobě v kuchyni sotva vyhnou dvě osoby, a tak je praktičtějším řešením propojení s další místností.

Zařizujete kuchyň? Přečtěte si zkušenosti dalších na forum.living.cz

Dokonce i známé učení feng- šuej doporučuje spojení kuchyní s obývacím prostorem anebo alespoň s jídelnou. Toto spojení má být uskutečněno v energeticky neutrálním sektoru podle světových stran. Z toho vyplývá, že by to nemělo být ani v příliš akčním jangovém, ani v příliš klidovém jinovém prostoru.  Je-li kuchyň spojená s obývacím prostorem v jižním sektoru bytu, v tom případě by jídelna mohla být v sousedícím jihozápadním sektoru. Tento sektor má energii celkové rodinné harmonie, praktičnosti, trvalého a harmonického rozvoje rodiny a tedy i celé domácnosti. Je to prostor ženské energie.

Celkově by tato místnost neměla být příliš malá. Malá jídelna je spojena s představou oslabení rodiny a znamená rovněž i méně přátel a s tím související menší četnost návštěv.  A s lidmi, které máme rádi, bychom se navštěvovat rozhodně měli.

Některé rodiny dokonce setkávání s přáteli věnují takový prostor, že zařízení alespoň části svého bytu zcela přizpůsobují setkávání se s přáteli. Tam bude jistě dominantní roli hrát prostorná pohodlná sedačka určená pro příjemné posezení v kruhu přátel.

Je velmi vhodné, pokud jsou tyto prostory dostatečně prosvětlené, opatřeny velkými okny, která kromě světla zajistí i dostatečné větrání těchto frekventovaných bytových prostor, čemuž mohou napomoci i moderní digestoře, které mají silný výkon a tichý chod.

V takovýchto prostorách je ideálním tvarem stolu kruh, ten je zároveň jakýmsi symbolem rovnoprávnosti všech osob u něho sedících, umožňuje velmi dobrou vzájemnou komunikaci a právě proto se nejčastěji stává centrem setkávání početnějších rodin anebo zajistí možnost společného posezení všech pozvaných hostů.

Vzájemnému propojení místností v bytě jsme se věnovali již v několika našich článcích, do kterých můžete nahlédnout pro další inspiraci. Jedná se o: „Spojení kuchyně a obýváku je stále in“ anebo „Propojení kuchyně“.

Kuchyňské linky: inspirativní fotogalerie

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: neoffplaces.co.uk, hypevilla.com, slim69.com, timticks.com, varrell.com, ohua88.com, grapeseed-kitchen.com, fslide.com, homehow.net, sweetydesign.com, 3meia5.com, centroarchitecture.com, homeize.com, st.houzz.com, freshomezine.com, wonderfulkitchens.com.au, finalarchitecture.com, trendirhomedecor.com, ciiwa.com

20.5.2013 12:59

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist