Splňte si přání a pořiďte si kuchyň podle svých představ

Pokud vás čeká zařizování nové kuchyně nebo kompletní rekonstrukci té stávající, máte před sebou sice příjemný, ale nelehký úkol. Abyste si mohli vaření jídel a jejich následnou konzumaci naplno vychutnat, je nejlepší si zařídit kuchyň doslova „na míru“. A to se týká nejen kuchyňské linky, ale i spotřebičů. Co si tedy musíte předem promyslet? Prostorové dispozice, pak také ergonomii a v neposlední řadě uspořádání veškerého vybavení.

17kuchyn_aline_kira-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Asko nábytek

Na kuchyňské lince nešetřete

V kuchyni trávíte podstatnou část dne přípravou jídel pro celou rodinu a to, jak bude zařízená a zorganizovaná, samozřejmě ovlivní, jak se vám v ní bude vařit. Přemýšlíte o tom, že si koupíte již hotovou kuchyňskou linku, kterou si vyberete přímo v prodejně, protože nabídka vám připadá dostatečně bohatá? To je sice pravda, ale málokdy takový produkt splňuje do puntíku vaše představy a k vám domů přesně padne. Zatímco když si necháte vyrobit kuchyňskou linku na míru, můžete si ji doslova „vymazlit“ a přizpůsobit ji prostorovým podmínkám své kuchyně.

Je pravdou, že hotové sektorové kuchyně vám ušetří starosti s plánováním jednotlivých polic, umístěním spotřebičů, světel a dalších detailů. Nicméně kuchyňská linka na míru má přece jen nesporné přednosti. Poskytne vám daleko větší variabilitu a možnost vybavit si prostor podle svých představ. Máte-li navíc atypické podlahy a stěny či netypický půdorys místnosti, můžete pomocí vhodně zvolené kombinace kuchyňských skříněk a spotřebičů dokonce docílit optického zvětšení prostoru.

Proto se raději obraťte na odborníky v kuchyňských studiích, kteří vám vytvoří kompletní návrh, v němž zohlední nejen vaše požadavky, ale poradí vám spoustu „vychytávek“, takže kuchyňská linka bude nejen krásná, ale i funkční. To je obzvlášť důležité v případě, že zařizujete kuchyň, která je součástí tzv. otevřeného prostoru, a vy potřebujete sladit vzhled kuchyně s ostatním zařízením v obýváku.

Kuchyňské vybavení, které šetří prostor

Kuchyňská linka není nafukovací. Spotřebiče sice zabírají místo, ale zato šetří váš čas a energii. Velmi výrazně vaření zjednodušují, takže se díky nim se může nakonec stát tato činnost i vaším koníčkem. Možným řešením mohou být spotřebiče multifunkční nebo vestavné, které efektivně využívají místo, neboť je můžete zabudovat do linky podle potřeby.

Proč vsadit na vestavné spotřebiče?

Například dřez zabudovaný do kuchyňské linky považujete určitě za naprostou samozřejmost. Proč to tak ale neudělat i s ostatním kuchyňským vybavením? Vždyť zabudovat se dá téměř vše – chladnička, mikrovlnná trouba, trouba a varná deska, myčka na nádobí, digestoř a dokonce i kávovar. Pokud máte malou koupelnu, ale velkou kuchyň, můžete si do kuchyňské linky nechat zabudovat i pračku či sušičku. Moderní typy bývají téměř bezhlučné a s téměř nulovými vibracemi, takže se nemusíte bát, že se bude třást celá kuchyňská linka.

Výhodou zabudovaných spotřebičů, která lze vidět na první pohled, je jednotný vzhled kuchyně. Tím méně viditelným, ale velice užitečným pozitivem je úspora místa a lepší využití prostoru, i co se týká ergonomického hlediska. Například trouba, která je oddělená od varné desky, nemusí být „u země“, ale může být umístěna výš, takže se při pečení nemusíte neustále ohýbat.

Skvělé je, že vestavné spotřebiče lze zakoupit v setech, které jsou nejen barevně a typově sladěné, ale také cenově výhodné. Každopádně než zadáte výrobu kuchyňské linky kuchyňskému studiu, je dobré mít všechny spotřebiče vybrané. Linka se spotřebičům přizpůsobuje lehce. Avšak spotřebiče již vyrobené lince ne.

Moderní znamená praktická

Ať už zvolíte jakékoliv uspořádání vaší kuchyně, dbejte hlavně na praktičnost, kvalitu, odolnost (což se týká hlavně pracovní desky) a také zdravotní nezávadnost veškerých použitých materiálů. Stejnou pečlivost proto věnujete i výběru spotřebičů. Výsledkem by měla být moderní kuchyň, v níž se vám bude dobře vařit, ale jejíž vybavení a uspořádání bude natolik praktické, že ušetříte spoustu času, který budete moci strávit s rodinou nebo se věnovat svým koníčkům.

 

19.8.2021 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist